Wycofanie wojsk przez Rosję – ministrowie obrony Ukrainy i Wielkiej Brytanii wydali wspólne oświadczenie

Ministrowie obrony Ukrainy i Wielkiej Brytanii wydali wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji na granicy z Rosją – donosi Ministerstwo Obrony, podaje Ukrinform.

We wspólnym oświadczeniu ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa i brytyjskiego sekretarza obrony Bena Wallace’a wspomina się, że w zeszłym tygodniu w Londynie podpisano międzyrządową umowę ramową, która „realizuje wspólne projekty rozwoju zdolności ukraińskiej marynarki wojennej, zgodnie z porozumieniami zawartymi w czerwcu, kiedy Wielka Brytania, Ukraina i Konsorcjum Przemysłowe Wielkiej Brytanii podpisały Memorandum of Understanding w celu zacieśnienia współpracy dla wzmocnienia zdolności morskich Ukrainy.

„Spotkanie w Kijowie to kolejny etap współpracy dwustronnej na rzecz zwiększenia zdolności obronnych Ukrainy i rozwoju interoperacyjności” – czytamy w oświadczeniu.

„Nasze rządy nie chcą być wrogie ani dążyć do strategicznego otoczenia lub podważenia Federacji Rosyjskiej w jakikolwiek sposób. Niepokoi nas koncentracja wojsk i aktywność Rosji w pobliżu granic Ukrainy. Suwerenność narodowa i integralność terytorialna Ukrainy są niezaprzeczalne.

Wielka Brytania stoi ramię w ramię z narodem Ukrainy i będzie kontynuować swoje niezachwiane zaangażowanie we wsparcie. Jesteśmy niezłomni w tym wsparciu i razem pozostajemy czujni i zjednoczeni w obronie naszych wspólnych wartości i wolności” – czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy,16 listopada z wizytą roboczą na Ukrainę przybyła delegacja brytyjskiego Ministerstwa Obrony pod przewodnictwem Bena Wallace’a.

W szczególności Wallace spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

av


Źródło: Wycofanie wojsk przez Rosję - ministrowie obrony Ukrainy i Wielkiej Brytanii wydali wspólne oświadczenie

Może Ci się spodobać