Blinken – Łukaszenko odwraca uwagę od działań Rosji na granicy z Ukrainą

Działania reżimu Łukaszenki, który wywołał kryzys migracyjny na granicy z Polską, mają na celu odwrócenie uwagi od aktywności Rosji w pobliżu Ukrainy – powiedział szef Departamentu Stanu USA Anthony Blinken w rozmowie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau, donosi Ukrinform, powołując się na Departament Stanu USA.

„Sekretarz stanu Blinken potwierdził poparcie USA dla Polski w obliczu cynicznego wykorzystywania przez reżim Łukaszenki migrantów. Działania reżimu Łukaszenki zagrażają bezpieczeństwu, sieją podziały i mają na celu odwrócenie uwagi od aktywności Rosji na granicy z Ukrainą” – czytamy w oświadczeniu.

Odnotowano, że Blinken i Rau zdecydowanie potępili wykorzystywanie migrantów w tym celu i wezwali Łukaszenkę do wyeliminowania pierwotnych przyczyn sankcji nałożonych przez Zachód – pogardy dla praw człowieka i podstawowych wolności narodu białoruskiego.

Departament Stanu dodał, że Blinken wyraził również głęboką wdzięczność Polsce za aktywne wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

„Stany Zjednoczone, Polska i inni sojusznicy oraz partnerzy są zjednoczeni w naniesieniu znacznych kosztów na Moskwę za jej militarną agresję i podstępne działania w regionie” – podsumował Departament Stanu USA.

Przypomnijmy, Stany Zjednoczone będą nadal udzielać Ukrainie wsparcia militarnego, w tym broni śmiercionośnej w celu ochrony przed rosyjską agresją. O tym powiedział sekretarz stanu Anthony Blinken po podpisaniu Karty Partnerstwa Strategicznego między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi.

av


Źródło: Blinken - Łukaszenko odwraca uwagę od działań Rosji na granicy z Ukrainą

Może Ci się spodobać