Kuleba – Nord Stream 2 to euroatlantycki problem bezpieczeństwa

Rosyjski gazociąg Nord Stream-2 to nie tylko problem dla Ukrainy, ale także zagrożenie o skali ogólnoeuropejskiej i wyzwanie dla bezpieczeństwa dla całej wspólnoty euroatlantyckiej – powiedział w środę podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, informuje korespondent Ukrinform.

„Nord Stream-2 to nie tylko problem ukraiński, to problem paneuropejski, a w sensie bezpieczeństwa to problem w ogóle przestrzeni euroatlantyckiej, a sukces Nord Stream-2 sprawi, że Rosja będzie bardziej bezczelna w swoich działaniach” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy w odpowiedzi na pytanie Ukrinformu.

Powiedział, że temat rosyjskiego gazociągu był tematem rozmów podczas jego spotkania z sekretarzem stanu USA.

„Cieszę się, że podczas rozmów Anthony Blinken omawialiśmy Nord Stream 2” – powiedział Kuleba.

Poinformował również, że strona ukraińska jest gotowa do dalszego aktywnego omawiania tego tematu z partnerami międzynarodowymi.

„W poniedziałek będę w Brukseli, gdzie odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej, na które zaproszeni zostali ministrowie krajów Partnerstwa Wschodniego. Tam też będziemy rozmawiać o Nord Stream-2” – powiedział ukraiński minister.

Ponadto podkreślił, że Ukraina omawia tę kwestię na „dwustronnych ścieżkach” z Niemcami, Polską i innymi krajami.

Przypomnijmy, w środę 10 listopada w Waszyngtonie odbyło się posiedzenie Komisji Partnerstwa Strategicznego Ukraina-USA, któremu przewodniczyli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba i sekretarz stanu USA Anthony Blinken. Podpisali oni wówczas Ukraińsko-amerykańską Kartę Partnerstwa Strategicznego, która wyznacza główne kierunki stosunków dwustronnych w kluczowych obszarach na nadchodzące dziesięciolecia.

Również w środę sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone uważnie śledzą za wszelkimi oznakami wykorzystywania przez Rosję energii jako broni i narzędzia politycznego.

av


Źródło: Kuleba - Nord Stream 2 to euroatlantycki problem bezpieczeństwa

Może Ci się spodobać