Ukraina i Stany Zjednoczone podpisały zaktualizowaną Kartę Partnerstwa Strategicznego

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba i sekretarz stanu USA Anthony Blinken podpisali Ukraińsko-amerykańską „Chartę” – Kartę Partnerstwa Strategicznego, która wyznacza główne kierunki stosunków dwustronnych w kluczowych obszarach na nadchodzące dziesięciolecia.

Ceremonia podpisania odbyła się w środę w budynku Departamentu Stanu USA w Waszyngtonie, donosi korespondent Ukrinformu.

„Charta jest dokumentem strategicznym. To ona określi na dziesięć lat kierunki rozwoju stosunków między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi. To znaczy teoretycznie administracja w Białym Domu może się zmienić, ale Karta będzie nadal działać” – wyjaśnił Kuleba w przeddzień uroczystości.

Odnowiona Karta zastąpi podobny dokument podpisany przez Ukrainę i Stany Zjednoczone w 2008 roku. Sformułowanie z 2021 r. zawiera szereg różnic, związanych przede wszystkim z nowymi realiami, w szczególności z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Stany Zjednoczone potwierdzają swoje zobowiązanie do utrzymania suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, w tym na Krymie. Planowane jest rozszerzenie współpracy dwustronnej w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie i regionie Morza Czarnego oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Zmieniona Karta wzmacnia też poparcie Stanów Zjednoczonych dla aspiracji Ukrainy do członkostwa w instytucjach europejskich i euroatlantyckich. Dokument pozytywnie ocenia realizację ważnych reform na Ukrainie. Ponadto zaktualizowana Karta zawiera poparcie dla ambitnego planu transformacji ukraińskiej gospodarki, który zakłada modernizację kluczowych sektorów i promocję inwestycji.

Przypomnijmy, w środę 10 listopada w Waszyngtonie odbyło się posiedzenie Komisji Partnerstwa Strategicznego Ukraina-USA pod przewodnictwem ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmytro Kuleby i sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena.

av


Źródło: Ukraina i Stany Zjednoczone podpisały zaktualizowaną Kartę Partnerstwa Strategicznego

Może Ci się spodobać