Na Ukrainie może wzrosnąć koszt połączeń internetowych

Kijowski Rejonowy Sąd Administracyjny decyzją z dnia 28 października wznowił wprowadzenie cła importowego dla kabli w wysokości 23,5%, co może prowadzić do wzrostu kosztów połączenia z Internetem na Ukrainie.

Jak donosi korespondent Ukrinformu, powiedział to podczas konferencji prasowej 10 listopada Ołeksandr Sawczuk, prezes zarządu Stowarzyszenia Internetowego Ukrainy (InAU).

Zaznaczył, że Międzyresortowa Komisja Handlu Zagranicznego Ministerstwa Gospodarki w kwietniu podjęła decyzję o wprowadzeniu ceł na import wszystkich wyrobów kablowych w wysokości 23,5%. Jednak we wrześniu 2021 r., w związku z apelem dostawców Internetu i firm telekomunikacyjnych, komisja anulowała tę decyzję. Według Sawczuka, w październiku 2021 r. dwie firmy złożyły pozew, domagając się przedłużenia decyzji komisji o nałożeniu cła.

„Rejonowy Sąd Administracyjny miasta Kijowa dnia 28 października wydał decyzję na korzyść spółek Odeskabel i Jużkabel, a 2 listopada urzędy celne otrzymały nakaz nałożenia dodatkowego cła w wysokości 23,5% za importowany kabel” – powiedział szef InAU.

Podkreślił, że stowarzyszenie sprzeciwia się takiej decyzji, ponieważ będzie to miało istotne konsekwencje dla rynku usług telekomunikacyjnych na Ukrainie. W szczególności może to doprowadzić do monopolizacji rynku przez kilku największych producentów kabli na Ukrainie, co doprowadzi do wzrostu cen. Ponadto na rynku może brakować kabli, ponieważ krajowi producenci nie są w stanie zaspokoić 100% popytu na te produkty na Ukrainie.

„Wprowadzenie cła spowoduje wzrost kosztów budowy światłowodowych linii komunikacyjnych. Koszt kabla to aż 90% kosztu materiałów do takiej budowy, a jasne jest, że koszt budowy wzrośnie proporcjonalnie do kosztu kabla. Wzrosną też koszty eksploatacji takich linii” – wyjaśnił Sawczuk.

Dodał, że podwyżka cła stanowi potencjalne zagrożenie dla realizacji programu Ministerstwa Transformacji Cyfrowej subwencji na świadczenie Internetu na wsiach. Sawczuk zaznaczył, że operatorzy przeprowadzili kalkulację kosztu połączenia w danych osadach jeszcze latem. A tak znaczny wzrost cen sprawia, że ​​te kalkulacje są obecnie błędne.

Przewodniczący komisji InAU Maksym Tuliew określił, że wprowadzenie ceł na import kabli spowoduje wzrost kosztów budowy nowych sieci telekomunikacyjnych o ponad 20% oraz wzrost taryf konsumenckich za dostęp do Internetu o 7 -12%.

Jak informował Ukrinform, wiceminister Transformacji Cyfrowej ds. Rozwoju Infrastruktury Cyfrowej Ołeksandr Szelest poinformował w kwietniu 2021 r., że decyzją Międzyresortowej Komisji Handlu Międzynarodowego o wprowadzeniu dodatkowego cła na 3 lata na import kabla, w tym światłowodu , może znacznie spowolnić pokrycie terytorium Ukrainy szybkim Internetem.

Ministerstwo Finansów poinformowało wówczas, że otrzymało zapewnienia z Ministerstwa Gospodarki, że sytuacja rynkowa będzie kontrolowana po wprowadzeniu ceł, ale jednocześnie resorty uzgodniły natychmiastową reakcję Ministerstwa Gospodarki na pojawienie się sytuacji kryzysowych.

prs


Źródło: Na Ukrainie może wzrosnąć koszt połączeń internetowych

Może Ci się spodobać