Deficyt budżetu państwa w 2021 roku wyniesie 170 mld hrywien – ekspert

Według wyników roku 2021 deficyt ogólnego funduszu budżetu państwa wyniesie ok. 170 mld hrywien przy rocznym planie 220 mld hrywien.

Opowiedziała o tym dyrektor Ośrodka Analiz Finansów Publicznych i Administracji Publicznej Kijowskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej (KSZE) Daria Marczak, donosi Ukrinform, powołując się na służbę prasową KSZE.

„Według naszych szacunków na koniec 2021 r. deficyt ogólnego funduszu budżetu państwa będzie nieco niższy niż przewiduje ustawa budżetowa, biorąc pod uwagę oszczędności na wydatkach i spłatach zadłużenia. Ale finansowanie nawet tak zmniejszonego deficytu budżetowego zakłada znaczne nasilenie zaciągania długu przez Ministerstwo Finansów, co jest trudne do zrealizowania bez aktywnej współpracy z MFW i dostępu do rynków zagranicznych” – podkreśliła Marczak.

Według niej w okresie listopad-grudzień deficyt wyniesie ok. 115 mld UAH. A żeby go sfinansować i przeprowadzić planowaną spłatę długu państwowego (64,4 mld UAH), Ministerstwo Finansów musi pożyczyć około 180 mld UAH na dwa miesiące, czyli średnio 90 mld UAH miesięcznie. Natomiast w okresie styczeń-październik średni miesięczny zaciągnięty kredyt wynosił około 40 mld UAH.

Marczak przypomniała, że w październiku weszły w życie zmiany w budżecie państwa, zwiększające plan dochodów i wydatków o prawie 40 mld hrywien, Rada podjęła taką decyzję wobec stabilnego przekroczenia dochodów budżetowych w poprzednich miesiącach. W efekcie planowane przychody w październiku wzrosły o 2,8 mld UAH, w listopadzie o 31 mld UAH, w grudniu o 5,8 mld UAH.

Również w październiku br. w dalszym ciągu dynamicznie rosły dochody budżetów lokalnych. W październiku otrzymano 34,4 mld UAH, czyli o 6,4 mld UAH (22,9%) więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Natomiast w okresie styczeń-październik poziom wykonania strony dochodowej budżetów lokalnych (bez wpływów własnych instytucji budżetowych i transferów międzybudżetowych) wyniósł 104,9%, co jest najlepszym wskaźnikiem od 4 lat.

Jak informował wcześniej Ukrinform, Rada Najwyższa przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o budżecie państwowym Ukrainy na 2022 rok.

prs


Źródło: Deficyt budżetu państwa w 2021 roku wyniesie 170 mld hrywien - ekspert

Może Ci się spodobać