Szmyhal: Projekt budżetu 2022 pozostanie realistyczny nawet w czasie drugiego czytania

Premier Denys Szmyhal jest przekonany, że projekt budżetu państwa na 2022 rok pozostanie realistyczny i wyważony w trakcie przygotowań do drugiego czytania.

Według Ukrinformu napisał o tym na Facebooku.

„W zeszyłym tygodniu posłowie poparli w pierwszym czytaniu projekt budżetu państwa na 2022 roku przedłożony przez rząd. Przedłożyliśmy budżet realistyczny i wyważony, a do drugiego czytania pozostanie taki sam i możliwy do realizacji” – podkreślił.

Według Szmyhala liczby lepiej mówią o priorytetach budżetu.

W szczególności przypomniał, że kwota środków w ramach programu gwarancji medycznych rośnie bezprecedensowo – o 34 miliardy hrywien. Płaca minimalna dla lekarzy zostanie ustalona na poziomie 20 000 hrywien, a dla pielęgniarek na kwocie 13 500 hrywien. Skonsolidowane wydatki budżetu na edukację wyniosą ponad 7% PKB.

Priorytetami pozostają wzrost emerytur i budowa nowych dróg oraz reforma cyfryzacyjna i wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw – dodał Szmyhal.

Jak informowaliśmy, Rada Najwyższa dnia 2 listopada poparła w pierwszym czytaniu projekt budżetu państwa na 2022 rok. Następnie Gabinet Ministrów będzie przygotowywał dokument do drugiego czytania.

W drugim czytaniu budżet, zgodnie z ustawą, musi zostać przyjęty nie później niż 20 listopada.

prs


Źródło: Szmyhal: Projekt budżetu 2022 pozostanie realistyczny nawet w czasie drugiego czytania

Może Ci się spodobać