Poroszenko sprzedał udziały stacji „5 kanał” i „Priamyj” przez ustawę o oligarchach

Były prezydent, lider „Solidarności Europejskiej” Petro Poroszenko przekazał udziały stacji „5 kanał” i „Priamyj” nowemu mediowemu holdingowi „Wilni media” – poinformowała „Solidarność Europejska”, donosi Ukrinform.

„W związku z atakiem na wolność słowa, który jest prawdziwym celem ustawy o oligarchach, byłem zmuszony do podjęcia decyzji o sprzedaży akcji obu do niedawna moich stacji telewizyjnych dziennikarzom: obecnym i byłym, którzy pracowali dla „Priamyj” i oczywiście „5 kanał”, który walczył z cenzurą podczas pomarańczowej rewolucji i rewolucji godności. Niektórzy z tych dziennikarzy są deputowanymi. Zgodnie z prawem przekazywali swoje pakiety stacjom telewizyjnym, które połączyły się w holding o symbolicznej nazwie „Wilni media” – powiedział Poroszenko.

Na stronie „5 kanału” podano , że holding medialny „Wilni media” nabył 100% praw korporacyjnych do stacji „5 kanał” i „Priamyj”, a przejęcia dokonano po cenie rynkowej.

Należy zauważyć, że nowy holding medialny został utworzony 5 listopada przez „ludzi mediów, osoby publiczne i posłów opozycji, którzy byli dziennikarzami”. Powodem powstania holdingu medialnego nazwano prawo antyoligarchiczne.

Przypomnijmy, 5 listopada prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę uchwaloną przez Radę Najwyższą „O zapobieganiu zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego związanych z nadmiernym wpływem osób o dużym znaczeniu gospodarczym i politycznym w życiu publicznym (oligarchowie)”.

av


Źródło: Poroszenko sprzedał udziały stacji „5 kanał” i „Priamyj” przez ustawę o oligarchach

Może Ci się spodobać