Nykyforow – Kontynuacja pracy w ramach formatu normandzkiego stoi pod znakiem zapytania

Pod znakiem zapytania stoi dalsze prace formatu normandzkiego z udziałem Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji – powiedział sekretarz prasowy prezydenta Ukrainy Serhij Nykyforow w programie „Wzglad z Bankowej” na antenie stacji telewizyjnej „Dom”, odpowiadając na pytania o możliwość dyskusji na temat ekologii na wschodzie w formacie normandzkim, donosi Ukrinform.

„Nie mam teraz jednoznacznej odpowiedzi. Sam format normandzki, jego kontynuacja to duże pytanie. Nie ma możliwości uzgodnienia kolejnego szczytu w formacie normandzkim na najwyższym szczeblu, nawet ministrowie się jeszcze nie spotkali. To znaczy, że nawet część polityczna, porządek polityczny formatu normandzkiego jest pod wielkim pytaniem, nie wspominając już o ekologii. W tej chwili nie ma odpowiedzi, chociaż jest to bardzo właściwy temat do dyskusji na wysokich szczeblach w formacie normandzkim” – wyjaśnił Nykyforow.

Przypomnijmy, spotkania w formacie normandzkim nie odbywały się od roku. Ostatni raz liderzy „Czwórki Normandzkiej” spotkali się na wideokonferencji w listopadzie 2020 roku. Wcześniej spotkali się w Paryżu w grudniu 2019 roku po trzyletniej przerwie.

Ukraina zauważyła, że obecny format normandzki jest nieskuteczny i opowiedziała się za włączeniem w proces negocjacyjny USA.

av


Źródło: Nykyforow - Kontynuacja pracy w ramach formatu normandzkiego stoi pod znakiem zapytania

Może Ci się spodobać