Zełenski podpisał ustawę o oligarchach

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę „O zapobieganiu zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego związanym z nadmiernym wpływem osób o dużym znaczeniu gospodarczym lub politycznym w życiu publicznym (oligarchowie)”.

Szef państwa napisał o tym na Twitterze, donosi Ukrinform.

„Demokracja to prawo i równość. Podpisałem ustawę antyoligarchiczną, która radykalnie zmienia relacje między wielkim biznesem a politykami. Teraz wszyscy gracze ekonomiczni będą równi wobec prawa i nie będą mogli kupować sobie przywilejów politycznych. Nie pozwolimy łamać prawa!” – napisał Zełenski.

Biuro Prezydenta zwróciło uwagę, że dokument został przekazany do oficjalnej publikacji.

Jak przypomniano w BP, ustawa antyoligarchiczna zapewnia ramy prawne dla oddzielenia wielkiego biznesu od walki politycznej i ograniczenia destrukcyjnego wpływu uprzywilejowanych (oligarchicznych) interesów na życie gospodarcze Ukrainy.

Ustawa określa również kryteria identyfikacji oligarchów i wymaga przejrzystości w kontaktach polityków i urzędników z oligarchami lub ich przedstawicielami.

Oligarcha wg ustawy to osoba, która ma duże znaczenie ekonomiczne i polityczne w życiu publicznym i spełnia co najmniej trzy z poniższych kryteriów: uczestniczy w życiu politycznym, – może wpływać na media, – jest ostatecznym beneficjentem rzeczywistym przedsiębiorstwa, który po dniu wejścia w życie ustawy podlega monopolowi naturalnemu lub posiada monopolistyczną pozycję na rynku i utrzymuje lub umacnia taką pozycję przez rok z rzędu, zaś potwierdzona wartość majątku osoby fizycznej i podmiotów gospodarczych, których jest beneficjentem, przekracza 1 mln stawek płacy minimalnej, ustalonej dla osób zatrudnionych na dzień 1 stycznia odpowiedniego roku.

Obowiązek złożenia deklaracji o kontaktach z oligarchami lub ich przedstawicielami będzie dotyczył wszystkich urzędników, od których decyzji zależą losy społeczeństwa lub decyzje rządowe.

BP podkreśliło, że prawo daje dużemu biznesowi wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się i odejście od praktyk starego systemu oligarchicznego. Po opublikowaniu dokumentu rozpoczyna się odliczanie 6-miesięcznego okresu na pełne wdrożenie jego norm.

„W każdej demokracji jest duży biznes. Ale bez względu na to, jak duży jest ten biznes, musi pracować on zgodnie z prawem i na równych prawach z innymi podmiotami gospodarczymi. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do kupowania polityków, aby omijać prawo, to nawet najbogatsi będą musieli pożegnać się z tym nawykiem” – podkreślił prezydent.

Według niego uchwaleniu ustawy antyoligarchicznej sprzeciwiały się dziesiątki wpływowych osób zależnych od oligarchów.

„Był opór. Dalej będzie jeszcze większy opór ze strony tych, którzy zarobili miliardy w państwie. Ale nie ma innego wyjścia, jak rozmontować system oligarchiczny. Bez tego pokonanie biedy na Ukrainie i pełne przyłączenie się do wspólnoty europejskiej jest po prostu niemożliwe”– powiedział szef państwa.

Przypomnijmy, 23 września 2021 r. Rada Najwyższa uchwaliła ustawę „O zapobieganiu zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego związanym z nadmiernym wpływem osób o znaczącym znaczeniu gospodarczym lub politycznym w życiu publicznym (oligarchów)” (№5599).

4 listopada została ona podpisana przez Przewodniczącego Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka.

av


Źródło: Zełenski podpisał ustawę o oligarchach

Może Ci się spodobać