Sekretarz Generalna Rady Europy wezwała Rosję do udostępnienia okupowanego Krymu

Rada Europy jest zaniepokojona sytuacją praw człowieka na okupowanym przez Rosję Krymie ukraińskim i stara się o dostęp do swoich organów na półwyspie – powiedziała sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić podczas odbywającej się w Wilnie Międzynarodowej Konferencji na temat Reform na Ukrainie, informuje korespondent Ukrinform.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni stanem ochrony praw człowieka na Półwyspie Krymskim. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby Rada Europy miała dostęp do Półwyspu Krymskiego” – powiedziała.

Marija Pejčinović Burić powiedziała, że w szczególności chodzi o dostęp do Krymu dla Komisarza Praw Człowieka Rady Europy.

„Zdecydowanie potępiamy aneksję Krymu i miasta Sewastopol. Nasz Komitet Ministrów zdecydowanie opowiada się za pokojowym rozwiązaniem kryzysu z suwerennością Ukrainy, integralnością terytorialną i niepodległością Ukrainy oraz przestrzeganiem prawa międzynarodowego” – powiedziała Marija Pejčinović Burić.

W swoim wystąpieniu zwróciła również uwagę, że Ukraina zrobiła już wiele na drodze do lepszej przyszłości. „Wiele już osiągnięto, prawa człowieka są lepiej chronione, reforma wyborcza zapewniła sprawiedliwsze wybory, decentralizacja poprawiła integrację społeczności, prawa osób wewnętrznie przesiedlonych zostały wzmocnione, własność mediów stała się bardziej przejrzysta i istnieją inne przykłady sukcesu” – powiedziała Pejčinović Burić.

Jednocześnie zaapelowała do władz ukraińskich o kontynuowanie prac nad wdrażaniem postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zapewnienie praw mniejszości, walkę z korupcją i reformę sądownictwo.

Jak informowaliśmy, w środę 7 lipca w Pałacu Prezydenckim w Wilnie (Litwa) rozpoczęła się IV Międzynarodowa Konferencja na temat Reform na Ukrainie, która potrwa dwa dni.

av


Źródło: Sekretarz Generalna Rady Europy wezwała Rosję do udostępnienia okupowanego Krymu

Może Ci się spodobać