Rosja może uniemożliwić Ukrainie synchronizację z ENTSO-E – ekspert

Rosja postrzega synchronizację Jednolitego Systemu Energetycznego Ukrainy (UPS) z Europejską Siecią Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E) jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego; tryb izolowany będzie wygodny do tworzenia przeszkód w synchronizacji.

Ołeksij Chabatiuk, ekspert ds. energetyki, były zastępca szefa wydziału efektywności energetycznej NJSC Naftogazu Ukrainy, powiedział Ukrinform w komentarzu.

Według niego, dla Rosji plany rozdzielenia UPS Ukrainy i synchronizacja z ENTSO-E są bolesne, także ze względów ideologicznych, gdyż uderza to w ambicje wywierania poważnego wpływu geopolitycznego w regionie i na świecie. Ponadto Rosja postrzega synchronizację jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego i wykorzysta wszelkie dostępne narzędzia, aby wpłynąć na ten proces.

„Izolowany reżim, który powinien być (w lutym – przyp. red.), jest dla nich niezwykle dogodnym celem uderzenia” – powiedział Chabatiuk.

Zaznaczył, że Rosja może stwarzać przeszkody w dostawach wszelkich surowców energetycznych (olej napędowy, węgiel itp.), gdzie ma znaczący udział w imporcie. Może wykorzystać dyskredytację Ukrainy wobec jej europejskich partnerów.

Ekspert podkreślił, że pierwszy izolowany reżim ma charakter orientacyjny i będzie musiał uporać się z trudną ogólną sytuacją w energetyce. Sytuacja z rezerwami węgla wygląda więc groźnie. Już teraz pojawiają się postulaty wykorzystania gazu do wytwarzania energii cieplnej, jednak zdaniem Chabatiuka może to złagodzić sytuację w przyszłości na miesiąc lub dwa.

Chabatiuk przypomniał, że późną zimą – wczesną wiosną, kiedy zapasy gazu były niskie, a temperatura spadała, Rosja wielokrotnie zaczynała sprzeciwiać się Ukrainie w kwestiach gazowych.

„Co zrobić teraz? Jest to, po pierwsze, pilne przepłacanie przy zakupach (zasoby – przyp. red.). Drugi to jeszcze przeprowadzenie odpowiedniej kampanii wśród ludności, przygotowanie się na to, że mogą wystąpić poważne przerwy w dostawie prądu, wezwanie do oszczędności ”- powiedział ekspert.

Według niego nie należy lekceważyć zasobu w oszczędzaniu konsumpcji, ale dla takiej mobilizacji ludności krytyczna jest kwestia zaufania do państwa.

Jak informowaliśmy, Ukraina jest technicznie gotowa do synchronizacji Jednolitego Systemu Energetycznego Ukrainy (UPS) z Europejską Siecią Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E).

Do końca 2022 r. Jednolity System Energetyczny Ukrainy powinien wejść w tryb pracy równoległej z Europejską Siecią Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E).

Synchronizacja Zunifikowanego Systemu Energetycznego Ukrainy z ENTSO-E zaplanowana jest na 2023 rok. Na luty 2022 r. planowane jest przetestowanie pracy UPS i systemu elektroenergetycznego Mołdawii w trybie izolowanym, co jest jednym z etapów integracji krajowego systemu elektroenergetycznego z ENTSO-E.

ENTSO-E to europejska sieć operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej, zrzeszająca 43 operatorów w 36 krajach kontynentu europejskiego.

prs


Źródło: Rosja może uniemożliwić Ukrainie synchronizację z ENTSO-E - ekspert

Może Ci się spodobać