Państwo powinno zmniejszyć swoją obecność w systemie bankowym do 25% – Ministerstwo Finansów

Głównym celem Ministerstwa Finansów pozostaje zmniejszenie udziału państwa w systemie bankowym do poziomu poniżej 25% w 2025 roku.

Według Ukiformu było to omawiane na spotkaniu roboczym, na którym omawiano postępy w prywatyzacji państwowej części akcji Ukrgasbanku, informuje służba prasowa Ministerstwa Finansów.

„Głównym celem Ministerstwa Finansów, jako akcjonariusza, pozostaje zmniejszenie udziału państwa w systemie bankowym do poziomu poniżej 25% w 2025 roku. Partnerstwo z IFC oraz procesy transformacyjne, które Ukrgasbank realizuje w celu realizacji swoich celów strategicznych, znacznie poprawiają jego atrakcyjność dla dalszej prywatyzacji. Prywatyzacja Ukrgasbanku powinna stać się historią sukcesu rządu i ważnym przykładem dla wszystkich inwestorów, jeśli chodzi o atrakcyjność ukraińskiego rynku bankowego” – powiedział Jurij Draganczuk, wiceminister finansów Ukrainy ds. integracji europejskiej.

Powiedział również, że współpraca z IFC przebiega sprawnie, w szczególności w zakresie procedury pozyskania doradcy finansowego. Powinna być przeprowadzona w sposób możliwie najbardziej przejrzysty i zgodny z wymogami prawa. Następnym krokiem jest wybór najlepszej opcji sprzedaży instytucji finansowej.

Uczestnicy spotkania omówili stan realizacji mapy drogowej prywatyzacji Ukrgasbanku. Spośród wszystkich banków z udziałem państwa najbardziej gotowy do prywatyzacji jest Ukrgasbank. Świadczy o tym sprawność operacyjna i niski poziom zagrożonych aktywów.

„Pomyślne zakończenie procesu prywatyzacji Ukrgasbanku będzie mocnym sygnałem dla wszystkich inwestorów, że kraj wywiązuje się ze swoich zobowiązań w zakresie reformy sektora bankowego Ukrainy i budowy stabilnego modelu bankowego opartego na najlepszych praktykach światowych” – podkreżlono w Ministerstwie Finansów.

Jak podawał Ukrinform, Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC) podpisała 25 stycznia umowę kredytową, przewidującą wejście do kapitału zakładowego państwowego Ukrgasbanku. Kwota pożyczki IFC wynosi 30 mln euro.

prs


Źródło: Państwo powinno zmniejszyć swoją obecność w systemie bankowym do 25% - Ministerstwo Finansów

Może Ci się spodobać