Zełenski rozmawiał z Trudeau o zagrożeniu Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

W ramach Konferencji Klimatycznej ONZ COP26 w Glasgow prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau omówili zagrożenie, jakie projekt Nord Stream 2 stwarza dla bezpieczeństwa energetycznego Europy – poinformowała służba prasowa prezydenta, donosi Ukrinform.

Prezydent Ukrainy pogratulował Trudeau zwycięstwa jego partii w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Kanadzie.

Prezydent odnotował stałe poparcie Kanady dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz poinformował o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa na wschodzie Ukrainy oraz o postępach rozmów pokojowych.

Zełenski podziękował Trudeau za wspieranie europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy i wyraził nadzieję na przywódczą rolę Kanady we wspieraniu członkostwa Ukrainy w NATO.

Strony dyskutowały o zagrożeniu, jakie projekt Nord Stream 2 niesie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy, kryzysie energetycznym i sposobach walki z nim.

Prezydent poinformował swojego rozmówcę o przebiegu reform na Ukrainie, w szczególności o rozwoju infrastruktury, reformie rolnej i cyfryzacji. Ponadto mówił o strategii naszego kraju w kierunku „zielonej” transformacji.

Prezydent wyraził nadzieję na zacieśnienie współpracy gospodarczej między obydwoma krajami i rozszerzenie umowy o wolnym handlu między Ukrainą a Kanadą, która już przynosi pozytywne efekty.

Rozmawiana także o ułatwienie obywatelom Ukrainy wyjazdów do Kanady.

Podczas spotkania Prezydent zaprosił premiera Kanady do złożenia wizyty na Ukrainie.

Przypomnijmy, 1 listopada prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z wieloma zagranicznymi przywódcami i szefami europejskich instytucji politycznych i finansowych w kuluarach Konferencji Klimatycznej ONZ COP26 w Glasgow.

av


Źródło: Zełenski rozmawiał z Trudeau o zagrożeniu Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

Może Ci się spodobać