Ukraiński biznes potrzebuje wsparcia finansowego na dekarbonizację – UBTA

Ukraiński biznes wspiera „zielony kurs” Europy, ale aby osiągnąć cele dekarbonizacji, potrzebuje wsparcia finansowego ze strony organizacji międzynarodowych.

Zostało to ogłoszone przez Dmytro Łosia, prezesa zarządu Ukraińskiego Stowarzyszenia Biznesu i Handlu (UBTA), podczas panelu Ukraina 2030: droga do zielonej transformacji w ramach konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, donosi korespondent Ukrinformu.

„Biznes ukraiński działa w bardzo trudnym środowisku i boryka się obecnie z poważnymi problemami finansowymi. Tylko za pomocą programów finansowych stworzonych przez globalne instytucje finansowe, w tym przy współudziale UE, firmy będą mogły podjąć realne kroki w kierunku dekarbonizacji i dostosować się do globalnych trendów „zielonego porozumienia”” – powiedział Łoś.

Zaznaczył, że ukraiński biznes w pełni popiera europejski zielony kurs, ale Ukraina znajduje się w trudnych warunkach, takich jak wojna na wschodzie kraju, aneksja Krymu.

„Jesteśmy gotowi do tworzenia programów„ zielonej transformacji”  w różnych sektorach w celu osiągnięcia określonego poziomu dekarbonizacji w NOV (wkład zdefiniowany na poziomie krajowym – przyp. red.)”, powiedział Łoś.

Według niego biznes jest gotowy do współpracy z rządem w poszukiwaniu rozwiązań dla dekarbonizacji. W szczególności UBTA opracowała już program transformacji sektora spożywczego.

„Jak pokazuje praktyka, synergia między biznesem a rządem tworzy skuteczne rozwiązania i, na przykład, zatwierdzenie Drugiego Narodowego Określonego Wkładu Ukrainy (NOW-2)”, powiedział.

Program zawiera kroki, które sektor rolny musi podjąć, aby osiągnąć cele dekarbonizacji. Łoś zauważył, że inicjatywa UBTA uzyskała już wsparcie Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywnościowej.

Jak informowaliśmy, dnia 1 listopada w szkockim Glasgow rozpoczęła się światowa konferencja klimatyczna COP26. Celem konferencji jest

utrzymanie globalnego ocieplenia jak najbliżej celu 1,5°C wyznaczonego w porozumieniu paryskim z 2015 roku.

Oczekuje się, że w debacie na temat walki z globalnym ociepleniem weźmie udział około 120 światowych przywódców. Przewiduje się, że światowi przywódcy podejmą nowe zobowiązania mające na celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w swoich krajach do 2030 roku.

prs


Źródło: Ukraiński biznes potrzebuje wsparcia finansowego na dekarbonizację - UBTA

Może Ci się spodobać