Konferencja Klimatyczna ONZ – Zełenski odbył serię spotkań w Glasgow

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z wieloma zagranicznymi przywódcami i szefami europejskich instytucji politycznych i finansowych na marginesie Konferencji Klimatycznej ONZ COP26 w Glasgow.

Jak donosi Ukrinform, informuje strona internetowa prezydenta .

W szczególności Zełenski odbył krótkie spotkania z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, prezydentem Arabskiej Republiki Egiptu, prezydentem Macedonii Północnej i z prezydentem Republiki Konga.

Omówiono aktualne kwestie stosunków dwustronnych z tymi krajami i z Unią Europejską.

Prezydent rozmawiał z prezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) Odile Renaud-Basso o rozwoju dalszej owocnej współpracy Ukrainy z tą instytucją finansową.

Wołodymyr Zełenski spotkał się także z prezydentem Angoli João Lourenço.

„Spotkałem się z prezydentem Angoli. Był to pierwszy kontakt między głowami państw od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między Ukrainą a Angolą w 1994 roku” – napisał Zełenski na Twitterze .

Prezydent powiedział, że uzgodnili z prezydentem Angoli zacieśnienie współpracy obu krajów i wypełnienie jej konkretnymi treściami praktycznymi, zwłaszcza w gospodarce.

Przypomnijmy, prezydent Zełenski omówił sytuację bezpieczeństwa na wschodniej Ukrainie oraz kryzys energetyczny w Europie z pełniącą obowiązki kanclerz Niemiec Angelą Merkel w ramach Konferencji Klimatycznej ONZ COP26 w Glasgow.

Konferencja klimatyczna COP-26 rozpoczęła się w Glasgow 31 października pod auspicjami ONZ i potrwa do 12 listopada.

av


Źródło: Konferencja Klimatyczna ONZ - Zełenski odbył serię spotkań w Glasgow

Może Ci się spodobać