W listopadzie Ukraina planuje kupować węgiel z Polski, Kazachstanu i z RPA – Ministerstwo Energetyki

Udział importu węgla w listopadzie będzie rósł w porównaniu z październikiem, jednak pracę energetyki cieplnej w większości zapewnia węgiel ukraiński.

O tym poinformował pierwszy wiceminister energetyki Jurij Własenko, poinformował Ukrinform zsyłając się na służbę prasową Ministerstwa Energetyki.

„Pracę naszej generacji cieplnej zapewnia głównie ukraiński węgiel. W październiku elektrociepłownie otrzymały ponad 1,1 mln ton węgla z ukraińskich kopalń. To 85% całkowitej podaży” – powiedział Własenko.

W przyszłym miesiącu planowane jest zwiększenie podaży krajowego węgla do 1,4 mln ton.

„Udział importu wzrośnie również ze względu na dywersyfikację źródeł dostaw węgla. Ukraińskie firmy mają już kontrakty na listopadowe dostawy węgla z Polski, Kazachstanu i z RPA. Państwowe przedsiębiorstwo „Centrenergo” planuje sprowadzić z tych krajów około 200 tysięcy ton węgla. Trwają też negocjacje z dostawcami ze Stanów Zjednoczonych Ameryki” – podkreślił pierwszy wiceminister.

Ministerstwo Energetyki codziennie monitoruje dostawy i zużycie węgla w elektrowniach cieplnych – czytamy w raporcie.

Według stanu na dzień 29 października pracuje 35 bloków ciepłowniczych i 11 bloków jądrowych. Węgiel jest dostarczany do elektrociepłowni na tyle rytmicznie, aby zapewnić nieprzerwaną generację energii elektrycznej – zapewniono w Ministerstwie Energetyki.

Jak informował Ukrinform, od dnia 1 listopada 2021 roku Rosja przestanie dostarczać węgiel energetyczny na Ukrainę.

W listopadzie ukraińskie koncerny energetyczne planują sprowadzić 562 tysiące ton węgla.

prs


Źródło: W listopadzie Ukraina planuje kupować węgiel z Polski, Kazachstanu i z RPA - Ministerstwo Energetyki

Może Ci się spodobać