Sojusznicy USA są zaniepokojeni pozycją Bidena, która może osłabić odstraszanie nuklearne Rosji

Sojusznicy Stanów Zjednoczonych są zaniepokojeni oczekiwanymi zamiarami prezydenta USA Joe Bidena zmiany polityki nuklearnej USA poprzez zatwierdzenie w pierwszej kolejności zasady nieużywania broni jądrowej – napisał Financial Times, donosi Ukrinform.

Sojusznicy, tacy jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy w Europie, a także Japonia i Australia w regionie Indo -Pacyfiku, są zaniepokojeni stanowiskiem, które zaprzecza możliwości wyprzedzającego uderzenia nuklearnego i może zniweczyć wysiłki mające na celu powstrzymanie Rosji i Chin.

Zmiany w polityce wzbudziły wśród sojuszników obawy, że „parasol nuklearny” osłabnie i „stanie się wielkim darem dla Rosji i Chin” – cytowano jednego z europejskich urzędników. Nie chcą, aby Stany Zjednoczone ograniczyły się do użycia broni nuklearnej tylko po to, by powstrzymać atak na Stany Zjednoczone lub kontratakować.

Sojusz miał podobno poruszyć tę kwestię na spotkaniu z Bidenem podczas szczytu G20 w Rzymie w dniach 30-31 października.

Podczas wizyty sekretarza obrony USA Lloyda Austina w Brukseli na początku października sojusznicy w Kwaterze Głównej NATO podjęli znaczne wysiłki, aby zapobiec jakimkolwiek znaczącym zmianom w amerykańskiej polityce nuklearnej.

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że konsultacje z sojusznikami są „konieczne i trwają”, ponieważ administracja musi zakończyć przegląd swoich zdolności nuklearnych do końca roku.

Kirby dodał również, że „zaangażowanie USA w rozszerzone odstraszanie pozostaje silne i wiarygodne”.

av


Źródło: Sojusznicy USA są zaniepokojeni pozycją Bidena, która może osłabić odstraszanie nuklearne Rosji

Może Ci się spodobać