Rosyjski szantaż gazowy – Biden przypomniał Merkel o znaczeniu wspierania Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden podkreślił znaczenie wsparcia Ukrainy podczas spotkania z p.o. kanclerz Niemiec Angelą Merkel i desygnowanym na premiera Niemiec Olafem Scholzem – poinformowano w służbie prasowej Białego Domu po rozmowach przywódców obu krajów w Rzymie, donosi Ukrinform.

„Ponadto prezydent Biden podkreślił znaczenie dalszego wdrażania Wspólnego Oświadczenia Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie wsparcia Ukrainy i europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, aby zapewnić, że Rosja nie będzie w stanie manipulować przepływami gazu ziemnego dla szkodliwych celów politycznych” – czytamy w oświadczeniu.

Prezydent USA pogratulował również kanclerz Merkel jej szesnastoletniego przywództwa w ważnych kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego i stosunków transatlantyckich.

Ponadto strony omówiły sytuację w zakresie udzielania pomocy humanitarnej Afganistanowi, w tym wspólnych wysiłków na rzecz dalszego świadczenia pomocy humanitarnej.

Przypomnijmy, szefowie 19 największych gospodarek świata i UE spotykają się w Rzymie, stolicy koncernu kierującego Włochami, po raz pierwszy od początku pandemii COVID-19. Prezydenci Rosji i Chin nie biorą udziału osobiście, włączają się w dyskusje on-line.

av


Źródło: Rosyjski szantaż gazowy - Biden przypomniał Merkel o znaczeniu wspierania Ukrainy

Może Ci się spodobać