Od dnia 1 listopada nie będzie importu energii elektrycznej z Federacji Rosyjskiej i z Białorusi – Herus

Od dnia 1 listopada nie będzie importu energii elektrycznej z Federacji Rosyjskiej i Białorusi.

Według Ukrinformu poinformował o tym przewodniczący Rady Najwyższej ds. Energetyki, Mieszkalnictwa i Usług Komunalnych Andrij Herus w Telegramie.

„Spółka Inter RAO ogłosiła aukcję na sprzedaż energii elektrycznej 20 października, ale odpowiednia aukcja została odwołana 21 października. Również od dnia 1 listopada nie będzie importu energii elektrycznej z Białorusi, odpowiednie aukcje na sprzedaż energii elektrycznej nie były przeprowadzone” – napisał Herus.

Zaznaczył jednocześnie, że według Ministerstwa Energetyki w magazynach siedmiu EC, a mianowicie: w Kurachowskiej EC, Zaporoskiej EC, Pridneprowskiej EC, Zmiewskiej EC, Uglegorskiej EC, Tripolskiej EC, Sławiańskiej EC nie było gwarantowanych rezerw węgla.

„Zapasy gwarantowane węgla to minimalne zapasy, które muszą być zmagazynowane zgodnie z warunkami działalności koncesyjnej. Na dzień dzisiejszy w magazynach elektrociepłowni i centrów ciepłowniczych znajdowało się 675 tysięcy ton węgla” – powiedział prezes komisji parlamentarnej.

Jak podawał Ukrinform, dnia 28 października, na podstawie wyników aukcji na dostęp do ukierunkowanych międzynarodowych dróg w celu importu/eksportu energii elektrycznej na miesiąc listopad 2021 roku, osiem firm uzyskało dostęp do ukierunkowania z Rosji na Ukrainę.

NAEK Energoatom poinformował, że planuje stworzyć rezerwę energii elektrycznej na okres jesienno-zimowy 2021/2022 i umożliwić rezerwację niewielkich ilości energii elektrycznej z Białorusi.

prs


Źródło: Od dnia 1 listopada nie będzie importu energii elektrycznej z Federacji Rosyjskiej i z Białorusi - Herus

Może Ci się spodobać