Zełenski pozostaje liderem rankingu prezydenckiego

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższym czasie, urzędujący prezydent Wołodymyr Zełenski zdobyłby najwięcej głosów w pierwszej turze – 17% wszystkich respondentów lub 26% spośród tych, którzy zamierzają głosować i zdecydowali o wyborze.

Świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez służbę socjologiczną Centrum Razumkowa, donosi Ukrinform.

9% i 14% ankietowanych zamierza głosować na byłego prezydenta, lidera „Europejskiej Solidarności” Petra Poroszenkę, na współprzewodniczącego OPZŻ Jurija Bojko – odpowiednio 7% i 12%, na lider partii „Batkiwszczyna” Julię Tymoszenko – odpowiednio 7% i 10%, a na byłego przewodniczącego Rady Najwyższej Dmytro Razumkowa – odpowiednio 6% i 9%.

4% i 6% oddałoby głos na posła Jewhena Murajewa, 3% i 5% na lidera partii Władza i Honor, Ihora Smeszko, 2% i 3,5%, na byłego premiera Wołodymyra Hrojsmana, a na Anatolija Hrycenko – 2% i 3%. Na lidera Partii Radykalnej Ołeha Laszko zagłosowałoby odpowiednio 2% i 2%, na Serhija Prytułę – odpowiednio 1,5% i 2%, na jednego z liderów „Swobody” Rusłana Koszułyńskiego – odpowiednio 1% i 2%, a na mera Kijowa Wołodymyra Kliczko – 1% i 1%.

Jednocześnie, zdaniem socjologów, w porównaniu z końcem lipca-początkiem sierpnia 2021 r . spadło poparcie wyborcze Zełenskiego (z 19,5% do 17% wśród ogółu badanych). W porównaniu ze styczniem 2021 r. obniżył się również poziom poparcia Bojki (z 13% do 7% wśród wszystkich respondentów), co może częściowo wynikać z pojawienia się Murajewa na liście kandydatów proponowanych respondentom.

Również w porównaniu ze styczniem 2021 r. obniżył się poziom poparcia wyborczego dla Poroszenki (z 12% do 9% wśród wszystkich badanych).

Jednocześnie w porównaniu z końcem lipca-początkiem sierpnia wzrosło poparcie wyborcze Razumkowa (z 2% do 6% wśród wszystkich badanych).

Poziom poparcia wyborczego dla pozostałych kandydatów nie zmienił się na statystycznie istotnym poziomie od początku tego roku.

Badanie zostało przeprowadzone od 14 do 20 października 2021 r. metodą wywiadu bezpośredniego w miejscu zamieszkania respondentów. Próba jest reprezentatywna dla dorosłej populacji (18 lat i starszej) Ukrainy pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania. W trakcie badania przeprowadzono 2018 wywiadów z osobami, mieszkającymi we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu i okupowanych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego, Teoretyczny błąd próbkowania (z wyłączeniem efektu projektowego) nie przekracza 2,3% z prawdopodobieństwem 0,95.

av


Źródło: Zełenski pozostaje liderem rankingu prezydenckiego

Może Ci się spodobać