Zełenski omówił z ministrem spraw zagranicznych Szwajcarii przygotowania do Konferencji Reform

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z wiceprezydentem i szefem Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassisem – donosi Kancelaria Prezydenta, informuje Ukrinform.

Rozmówcy omówili przygotowania do V Konferencji Reform na Ukrainie, która odbędzie się w dniach 4-5 lipca 2022 r. w szwajcarskim mieście Lugano.

„Z niecierpliwością czekamy na konferencję w sprawie reform na Ukrainie, która odbędzie się w przyszłym roku w waszym rodzinnym kantonie” – powiedział Wołodymyr Zełenski zwracając się do Ignazio Cassisa.

Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na dwustronną współpracę handlową i gospodarczą.

„Szwajcaria jest ważnym partnerem handlowym i gospodarczym Ukrainy. Jesteśmy zainteresowani dalszym przyciąganiem dużych inwestycji i realizacją obiecujących projektów” – podkreślił szef państwa.

Należy zauważyć, że jednym z najbardziej udanych projektów realizowanych obecnie na Ukrainie jest projekt szwajcarskiej firmy Stadler Rail AG dotyczący modernizacji i produkcji szynowego transportu miejskiego i podmiejskiego w naszym kraju. Planowana jest realizacja w różnych miastach Ukrainy.

Rozmówcy chwalili realizację zainicjowanego przez stronę szwajcarską projektu produkcji urządzeń do sztucznej wentylacji płuc na Ukrainie. Zwrócono uwagę na szczególne znaczenie wspólnej produkcji wentylatorów, zwłaszcza w obliczu kolejnej fali pandemii COVID-19 na świecie.

Strony przywiązywały dużą wagę do realizacji projektów kulturalnych mających na celu promocję Ukrainy.

„Naszym celem jest, aby język ukraiński brzmiał blisko innych języków świata w najważniejszych miejscach kulturowych i historycznych” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent podziękował Ignazio Cassisowi za znaczącą pomoc humanitarną udzieloną przez Szwajcarię naszemu krajowi, w szczególności Ukraińcom po obu stronach linii demarkacyjnej we wschodniej Ukrainie.

Jak informowaliśmy, Szwajcaria planuje zgromadzić do 700 uczestników na V Międzynarodowej Konferencji Reform na Ukrainie.

av


Źródło: Zełenski omówił z ministrem spraw zagranicznych Szwajcarii przygotowania do Konferencji Reform

Może Ci się spodobać