Szwajcaria stara się propagować pokojowe rozwiązanie we wschodniej Ukrainie

Szwajcaria stara się propagować pokojowe rozwiązanie we wschodniej Ukrainie i czynić więcej dla rozwoju procesu mińskiego – powiedział wiceprezydent i szef Federalnego Departamentu Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassis na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą w Kijowie, donosi korespondent Ukrinform.

„Sytuacja we wschodniej Ukrainie i na Krymie była również przedmiotem naszych dyskusji, ponieważ Szwajcaria dąży do pokojowego rozwiązania konfliktu. W tym kontekście rozmawialiśmy o trudnościach, z jakimi boryka się Specjalna Misja Monitorująca OBWE” – powiedział Cassis.

Wiceprezydent zauważył, że Szwajcaria popiera Porozumienia mińskie i wszelkie środki mające na celu osiągnięcie pokoju, a także dąży do zrobienia więcej dla rozwoju procesu mińskiego.

„Teraz jest trudno, wiemy o tym, widzimy to i jesteśmy gotowi udzielić wsparcia w propagowaniu pokoju” – powiedział Cassis.

Szef szwajcarskiej dyplomacji podkreślił, że Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE powinna mieć pełny obraz tego, co dzieje się w tej dziedzinie.

Ponadto wiceprezydent poinformował, że podczas spotkania z Kulebą strony omówiły sytuację polityczną sąsiadów Ukrainy – Białorusi i Rosji.

„Stabilność w regionie jest bardzo ważna dla Szwajcarii, a Ukraina jest w tym sensie ważnym graczem” – podkreślił wiceprezydent.

Przypomnijmy, w dniach 27-29 października Cassis przebywa z wizytą na Ukrainie, aby przygotować się do piątej Międzynarodowej Konferencji na temat Reform na Ukrainie.

av


Źródło: Szwajcaria stara się propagować pokojowe rozwiązanie we wschodniej Ukrainie

Może Ci się spodobać