Ukraina, Litwa i Polska stworzyły Lubelski Trójkąt Młodzieży

Trzy narodowe rady młodzieży Ukrainy, Litwy i Polski podpisały memorandum o współpracy, które poświadcza utworzenie Lubelskiego Trójkąta Młodzieży – powiedział podczas konferencji prasowej założyciel organizacji pozarządowej „Platforma Dyplomacji Publicznej” i moderator Lubelskiego Trójkąta Młodzieży Denys Ganża, donosi korespondent Ukrinform.

„Dzisiaj oficjalnie utworzyliśmy Lubelski Trójkąt Młodzieży i dołączyły do nas trzy narodowe rady młodzieży Ukrainy, Litwy i Polski. Mam w rękach memorandum, które świadczy o powstaniu Lubelskiego Trójkąta Młodzieży – powiedział Ganża.

Podkreślił, że organizacja zrzesza ponad 210 tys. przedstawicieli aktywnej młodzieży, a łączny zasięg jej działań to ponad 2 mln młodych ludzi z trzech krajów.

Ganża zaznaczył, że organizatorzy inicjatywy planują uruchomienie pierwszej wymiany między Ukrainą a Litwą, która odbędzie się w przyszłym miesiącu.

„W przyszłości planujemy zarejestrować międzynarodową organizację pozarządową i stworzyć zespół projektowy, który zajmie się następującymi obszarami: wymiany studenckie, staże międzyparlamentarne, staże międzygminne, wspólne kampanie na rzecz walki z dezinformacją i rosyjskimi wpływami w naszych krajach, wsparcie demokratyczne Białorusi, a nawet wspólne turnieje e-sportowe”- poinformował moderator.

Karolina Swyryda, członkini Młodzieżowej Rady Narodowej Ukrainy, zauważyła, że Rady Narodowe Ukrainy, Litwy i Polski będą wspólnie bronić praw i interesów młodzieży w ramach Trójkąta Lubelskiego. Według niej trzy rady wspierają kluczowe kierunki Lubelskiego Trójkąta Młodzieży: integrację europejską Ukrainy, promocję dziedzictwa kulturowego trzech krajów oraz możliwości dla młodych ludzi.

Przypomnijmy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy pracuje nad zorganizowaniem w grudniu spotkania Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Trójkąta Lubelskiego w Warszawie .

Trójkąt Lubelski to trójstronna platforma współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i społecznej Litwy, Polski i Ukrainy, której celem jest w szczególności wzmocnienie dialogu między krajami, wspieranie integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO oraz wspólne przeciwdziałanie rosyjskiej agresji.

av


Źródło: Ukraina, Litwa i Polska stworzyły Lubelski Trójkąt Młodzieży

Może Ci się spodobać