Ukraina powinna stać się przedstawicielem NATO w Europie Południowo-Wschodniej – ekspert

Poprzez integrację z NATO Ukraina nie tylko wzmacnia własne zdolności obronne, ale także zapewnia dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa krajom partnerskim – powiedział politolog Ołeksandr Musienko na antenie stacji telewizyjnej „Dom”, donosi Ukrinform.

Według niego prawdopodobieństwo scenariusza eskalacji Rosji w stosunku do krajów zachodnich jest niezwykle niskie.

„Nie sądzę, aby Federacja Rosyjska była gotowa na jakąkolwiek eskalację wobec krajów zachodnich. Nie ma takich scenariuszy, zwłaszcza wobec krajów bałtyckich i Polski, to jasne” – powiedział Musienko.

Jednocześnie podkreślił, że sytuacja w regionie Morza Czarnego jest bardziej skomplikowana.

„Ponieważ wszystko wskazuje na to, że we wszystkich historycznych czasach ruch rosyjskiej machiny wojskowej odbywał się na południowy zachód. A w tym przypadku Ukraina, Krym, Naddniestrze, Kaukaz i Syria są ogniwami jednego łańcucha” – powiedział ekspert.

„Biorąc pod uwagę trudną sytuację w regionie, NATO podjęło pewne decyzje. W rzeczywistości Ukrainie przypisano ważną rolę jako przedstawiciela Sojuszu w południowo-wschodniej Europie” – podkreślił.

„Ukraina powinna faktycznie stać się przedstawicielem NATO na południowym wschodzie Europy. I to już się dzieje. Pracujemy już bezpośrednio z Sojuszem, realizujemy pewne zadania, a to jest na naszą korzyść, bo to jest nasze bezpieczeństwo. Ale jest to również bezpieczeństwo krajów partnerskich” – podsumował Musienko.

Przypomnijmy, szczyt NATO, który odbył się w Brukseli w czerwcu br., potwierdził perspektywę integracji euroatlantyckiej Ukrainy i Gruzji, gdy kraje te będą gotowe na taki krok i gdy dojdzie do porozumienia politycznego w sprawie takiego członkostwa wśród wszystkich sojuszników.

av


Źródło: Ukraina powinna stać się przedstawicielem NATO w Europie Południowo-Wschodniej – ekspert

Może Ci się spodobać