Ukraina otrzymała 600 mln euro pomocy makro finansowej z UE – Zełenski

Unia Europejska przekazała Ukrainie drugą transzę pomocy makrofinansowej w wysokości 600 mln euro.

Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski na Twitterze, donosi Ukrinform.

„Zgodnie z wynikami 23 szczytu Ukraina-UE otrzymano dziś 600 mln euro pomocy makrofinansowej z Unii Europejskiej” – powiedział.

Zełenski podziękował przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i wiceprzewodniczącemu KE Valdisowi Dombrovskisowi „za owocną współpracę i skuteczne wspieranie reform”.

„Wspólnie budujemy europejską Ukrainę” – podkreślił szef państwa.

Premier Denys Szmyhal wyraził również wdzięczność kierownictwu Komisji Europejskiej za „tak terminowe wsparcie”.

„Ukraina otrzymała drugą transzę pomocy makrofinansowej z Unii Europejskiej w wysokości 600 mln euro. Jestem wdzięczny naszym partnerom w Unii Europejskiej, zwłaszcza Valdisowi Dombrovskisowi za tak terminowe wsparcie” – napisał Szmyhal.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba zaznaczył z kolei, że Ukraina wysoko ceni wsparcie w trudnych czasach.

„Jestem wdzięczny (wiceprzewodniczącemu Komisji Europejskiej) Valdisowi Dombroskisowi oraz (wysokiemu przedstawicielowi UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa) Josepowi Borrellowi i ich zespołom za przekazanie 600 mln euro drugiej transzy pomocy makrofinansowej UE dla Ukraina.Wysoce doceniamy wsparcie Unii Europejskiej, które przyczynia się do stabilności gospodarczej i finansowej  Ukrainy w trudnych czasach pandemii COVID-19” – napisał na Twitterze Kuleba.

Jak informowaliśmy, 22 kwietnia 2020 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu pakietu pomocy makrofinansowej w wysokości 3 mld euro dziesięciu krajom kandydującym i członkom Partnerstwa Wschodniego, aby pomóc tym krajom przezwyciężyć gospodarcze konsekwencje pandemii COVID-19. Z tych środków Ukrainie przeznaczono 1,2 mld euro.

Protokół ustaleń w sprawie alokacji tych pieniędzy został podpisany między UE a Ukrainą 29 września 2020 r. i zawierał szereg warunków, w szczególności postęp w zakresie reform i udaną współpracę między Ukrainą a MFW.

Ukraina otrzymała pierwszą transzę tej pomocy makrofinansowej z UE w wysokości 600 mln euro w dniu 9 grudnia 2020 r. Komisja Europejska powiązała przyznanie drugiej transzy w wysokości 600 mln euro w szczególności z postępami Ukrainy we wzmacnianiu praworządności i reformie sądownictwa.

prs


Źródło: Ukraina otrzymała 600 mln euro pomocy makro finansowej z UE - Zełenski

Może Ci się spodobać