System energetyczny działa stabilnie pomimo problemów z akumulacją węgla – Ministerstwo Energetyki

Jednolity system energetyczny (OES) Ukrainy działa stabilnie, pomimo niedotrzymania harmonogramu akumulacji węgla w elektrowniach cieplnych (EC).

Według Ukrinformu poinformowało o tym Ministerstwo Energetyki na Facebooku.

„Pomimo opóźnienia w harmonogramie akumulacji węgla na składach EC, jednolity system energetyczny Ukrainy działa stabilnie” – czytamy w komunikacie.

W komentarzu dla Ukrinform służba prasowa Ministerstwa Energii zapewniła, że ​​tymczasowe wyłączenie EC Słowiańska nie doprowadziło do odłączenia odbiorców ani awarii systemu.

„Podstawową generacją jest energetyka jądrowa, elektrownie jądrowe wytwarzają w równym tempie ponad połowę całej energii elektrycznej w kraju. Manewrowanie systemem odbywa się dzięki energetyce cieplnej i wodnej, której moc jest obecnie wystarczająca do stabilnej pracy systemu energetycznego” – podało ministerstwo.

Zwraca się uwagę, że w sierpniu Ministerstwo Energietyki zaktualizowało harmonogram akumulacji węgla w kierunku zwiększenia planowanych wskaźników, w oparciu o najbardziej krytyczny scenariusz, w tym uruchomienie Nord Stream-2 i bardzo niskie temperatury zimą.

Tymczasem z powodu braku węgla 23 października należąca do Donbasenergo spółka Słowiańska EC przestała wytwarzać prąd.

Według Ministerstwa Energetyki według stanu na wieczór 22 października zapas węgla antracytowego w elektrowni był tylko na jedną dobę. Elektrociepłownie trypolska, zmijewska, kryworoska, zaporoska, bursztyńska, ugłegorska i kurachowska mają mniej niż dziesięciodniowe rezerwy paliwa.

Jak informowaliśmy rano 25 października zapasy węgla w magazynach elektrociepłowni i centrali cieplnych wynosiły 701,3 tys. ton, czyli o 6,9% mniej niż na dzień 18 października. Rzeczywiste zapasy paliwa są 4,2 razy mniejsze niż planowano.

prs


Źródło: System energetyczny działa stabilnie pomimo problemów z akumulacją węgla - Ministerstwo Energetyki

Może Ci się spodobać