„Scytyjskie złoto” musi zostać zwrócone na Ukrainę – orzekł Sąd Apelacyjny w Amsterdamie

Sąd Apelacyjny w Amsterdamie, gdzie odbyły się rozprawy merytoryczne w sprawie przynależności do kolekcji „złota Scytów”, postanowił zwrócić eksponaty wystawy „Krym. Złota Wyspa na Morzu Czarnym „na terytorium suwerennego państwa Ukrainy.

Jak donosi korespondent Ukrinformu w Holandii, sąd ogłosił decyzję we wtorek, 26 października.

Jednak cztery muzea krymskie – mają prawo odwołać się do Sądu Najwyższego w Hadze w Holandii od decyzji Sądu Apelacyjnego w Amsterdamie.

Przypomnijmy, Kolekcja Złota Scytów wyjechała z krymskich muzeów na wystawę „Krym: Złoto i sekrety Morza Czarnego” do Muzeum Archeologicznego Allarda Piersona w Amsterdamie na początku lutego 2014 roku, jeszcze przed okupacją półwyspu przez Rosję. Sąd w Amsterdamie 14 grudnia 2016 r. orzekł, że eksponaty krymskich muzeów powinny zostać zwrócone Ukrainie. Sąd podjął taką decyzję powołując się na konwencję UNESCO, na podstawie której dzieła sztuki mają zostać zwrócone suwerennemu państwu, a nie muzeum, które przekazało eksponaty na tymczasową wystawę.

28 marca 2017 przedstawiciele krymskich muzeów wnieśli do Sądu Apelacyjnego w Amsterdamie odwołanie od orzeczenia sądowego w sprawie złota Scytów.

W październiku 2020 r. Sąd Apelacyjny w Amsterdamie uwzględnił wniosek Ukrainy w sprawie złota Scytów o usunięcie sędziego, potwierdzając powiązania przewodniczącego składu z prawnikami krymskich muzeów, co może wskazywać na jego stronniczość w sprawie.

22 kwietnia 2021 r. w Sądzie Apelacyjnym w Amsterdamie odbyła się decydująca debata stron.

av


Źródło: „Scytyjskie złoto” musi zostać zwrócone na Ukrainę – orzekł Sąd Apelacyjny w Amsterdamie

Może Ci się spodobać