Ukraina może iść do NATO nie tylko po ochronę, ale i zaproponować pomoc – ekspert

Integracja Ukrainy z NATO oznacza obecnie nie tylko poszukiwanie wsparcia, ale także oferowanie pomocy samemu Sojuszowi – powiedział Jurij Koczewenko, ekspert wojskowy i dyrektor Międzynarodowego Centrum Przeciwdziałania Propagandzie Rosyjskiej,na antenie stacji telewizyjnej „Dom”, donosi Ukrinform.

Armia ukraińska jest obecnie jedną z najsilniejszych w Europie, a nawet jedną z największych nawet pod względem osobowym. Wiele krajów NATO w pewnym stopniu zrelaksowało się i oszczędza na uzbrojeniu. Dlaczego skoro są Stany Zjednoczone – ogromny „parasol” NATO? Z naszych sąsiadów obiektywnie są tylko Siły Zbrojne RP, liczące około 150-160 tys. osób. Armia ukraińska to 250 tys., a siły innych państw są znacznie mniejsze” – powiedział ekspert.

Według niego armia ukraińska ze swoim doświadczeniem bojowym, liczebnością, wyposażeniem w tej chwili jest już poważną siłą, której nie można zignorować, a wspólne ukraińskie ćwiczenia wojskowe z krajami NATO tego dowodzą.

„A kiedy dopiero rozpoczynaliśmy współpracę z NATO , nadal patrzyliśmy na NATO oddolnie pod kątem doświadczenia, zrozumienia systemów zarządzania. Tam wszystko było tak fajne, a nie tak jak my. A teraz, kiedy się spotykamy z naszymi partnerami z NATO, gdy prowadzimy wspólne ćwiczenia, już tam jesteśmy równi. Ponadto wielu oficerów ze Stanów Zjednoczonych, Litwy i Niemiec jest bardzo zainteresowanych naszymi podejściami, studiuje nasze doświadczenia, nasze metody” – powiedział i dodał, że w tej chwili nie ma lepszego niż NATO modelu gwarantującego bezpieczeństwo demokratycznego państwa.

„I możemy iść do NATO nie tylko po ochronę, ale także z oferowaniem naszej pomocy, oferowaniem naszej tarczy… I to oczywiście wywołuje histerię w Moskwie, zwłaszcza jeśli chodzi o naszych gruzińskich partnerów. I gruzińskie siły zbrojne „To 40 000 zawodowych, dobrze wyszkolonych wykwalifikowanych żołnierzy, podczas gdy populacja Gruzji to tylko 4 miliony osób. A to jest bardzo znacząca siła dla Kaukazu. A wszyscy razem jesteśmy taką siłą, z którą agresor będzie musiał się liczyć”- powiedział ekspert.

Przypomnijmy, szczyt NATO, który odbył się w Brukseli w czerwcu br., potwierdził perspektywę integracji euroatlantyckiej Ukrainy i Gruzji, gdy kraje te będą gotowe na taki krok i gdy dojdzie do porozumienia politycznego w sprawie takiego członkostwa wśród wszystkich sojuszników.

av


Źródło: Ukraina może iść do NATO nie tylko po ochronę, ale i zaproponować pomoc – ekspert

Może Ci się spodobać