Żaden kraj w Europie Środkowej nie odniósł sukcesu bez perspektywy wejścia do UE – Kuleba

Żaden kraj środkowoeuropejski nie odniósł sukcesu po 1989 roku bez bardzo jasnej perspektywy i obietnicy członkostwa w UE pod koniec jej transformacji – powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba podczas IV Forum Stowarzyszeń, donosi korespondent Ukrinform.

„Naszym kluczowym oczekiwaniem od Unii Europejskiej jest nadanie Ukrainie europejskiej perspektywy. Ta decyzja wymaga jedynie woli politycznej UE, bez zaangażowania instytucjonalnego, ale będzie odgrywać bardzo ważną rolę” – powiedział.

„Po pierwsze, perspektywa członkostwa będzie niewątpliwie bardzo motywującą siłą transformacyjną dla Ukrainy. Przypominam, że żaden kraj środkowoeuropejski od 1989 roku nie osiągnął sukcesu bez jasnej perspektywy i obietnicy członkostwa w UE na końcu swojej ścieżki transformacji” – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Minister podkreślił, że zapewnienie perspektywy da zaufanie do tej części Europy, która podziela europejskie wartości i uważa się za część europejskiej rodziny. Wezwał również UE do aktywnego i ambitnego działania, aby zapobiec przedostawaniu się innych sił.

„Po trzecie, położy kres bezsensownym próbom Kremla radykalnej zmiany europejskiego wyboru Ukrainy i przekonania Ukraińców, że UE ich nie potrzebuje. To jedna z najczęstszych rosyjskich narracji na Ukrainie i musimy współpracować, aby utrzymać wiarę ludzi w to, że europejski cel jest osiągalny” – powiedział Kuleba.

Przypomnijmy, 11 września Kuleba wezwał Unię Europejską, aby nie trzymała Ukrainy “na haku reform”, ale szczerze wyraziła własną strategiczną wizję europejskiej perspektywy naszego kraju.

av


Źródło: Żaden kraj w Europie Środkowej nie odniósł sukcesu bez perspektywy wejścia do UE – Kuleba

Może Ci się spodobać