Doradca Zełenskiego powiedział, gdzie trafi 700 mln dolarów z MFW

Na sfinansowanie deficytu budżetu państwa przeznaczono 700 milionów dolarów, które Ukraina może otrzymać w najbliższym czasie z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Według Ukrinformu, na antenie kanału Dom TV mówił o tym Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy ds. gospodarczych.

„Spodziewamy się tych 700 milionów dolarów w najbliższym czasie, została już podpisana umowa wstępna z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Środki te zostały już przeznaczone na pokrycie deficytu budżetu państwa. Dlatego nie ma szczególnego wyboru. Pójdą do budżetu państwa” – powiedział ekspert.

Tymczasem wyselekcjonowanie całej kwoty 5 miliardów dolarów zarezerwowanej dla Ukrainy zajmie trochę czasu.

„Ukraina potrzebuje dodatkowego czasu, aby wyselekcjonować całą tę zarezerwowaną dla niej kwotę. Dlatego jedna z części procesu negocjacji z MFW dotyczyła tylko tego, że logiczne byłoby dalsze kontynuowanie programu i umowy, o ile ja rozumiem, została to już zaakceptowane” – powiedział Ustenko.

Oczekuje się teraz posiedzenia rady dyrektorów MFW, na którym poruszona zostanie również kwestia ukraińska, w tym dotycząca przedłużenia programu.

„Wcześniej otrzymaliśmy 2,1 miliarda dolarów, co stanowi 40% naszego całego programu. Będziemy mogli automatycznie przejść do następnej transzy i otrzymać brakujące 60%. Aby spróbować uzyskać kwotę w pełni zarezerwowaną dla Ukrainy. Zwykła praktyka ukraińska polega na zerwaniu relacji i uruchomieniu nowego programu. W tym przypadku, moim zdaniem, stosuje się bardziej logiczne podejście, próbować otrzymać to, co zostało wcześniej uzgodnione” – sprecyzował doradca prezydenta.

Jak informowaliśmy, 18 października przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego ogłosili pomyślne zakończenie misji na Ukrainie – po prawie miesiącu negocjacji. A w przeddzień Rada Najwyższa uchwaliła ustawę niezbędną do kontynuacji współpracy z MFW w sprawie wzmocnienia niezależności Narodowego Banku Ukrainy. Ukraina może otrzymać nową transzę z MFW w listopadzie. Na podstawie wyników pierwszej korekty programu Stand-by Ukraina otrzyma transzę 700 mln USD, a finansowanie nastąpi kilka dni po pozytywnej decyzji rady dyrektorów, której posiedzenie może się odbyć w najbliższych dniach .

Narodowy Bank Ukrainy oczekuje, że do końca roku wpłynie transza z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 700 mln USD.

prs


Źródło: Doradca Zełenskiego powiedział, gdzie trafi 700 mln dolarów z MFW

Może Ci się spodobać