Kuleba zapowiedział posiedzenie Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Trójkąta Lubelskiego w Warszawie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy pracuje nad zorganizowaniem w grudniu spotkania Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Trójkąta Lubelskiego w Warszawie – powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba podczas briefingu internetowego w środę 20 października, donosi korespondent Ukrinform.

„Aktywnie rozwijamy Trójkąt Lubelski z Polską i Litwą. Pracujemy też nad zorganizowaniem spotkania Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Trójkąta Lubelskiego w Warszawie w grudniu br . z udziałem parlamentarzystów z Ukrainy, Polski i Litwy” – powiedział Kuleba.

Zaznaczył, że działalność Trójkąta Lubelskiego wykracza daleko poza ministerstwa spraw zagranicznych uczestniczących krajów. Według niego inne władze proszą ukraińskich dyplomatów o organizację spotkań w formacie Trójkąta Lubelskiego. W tym kontekście podał jako przykład inicjatywę Ministerstwa Rozwoju Wspólnotowego i Terytorialnego Ukrainy zorganizowania trójstronnego spotkania z kolegami z Litwy i Polski.

„Chętnie przyjęliśmy tę prośbę i pracujemy nad jej realizacją” – zapewnił minister.

Kuleba poinformował również, że 27 października MSZ przyjmie członków narodowych rad młodzieżowych Ukrainy, Polski i Litwy, którzy podpiszą memorandum w sprawie ustanowienia Lubelskiego Trójkąta Młodzieży jako międzynarodowej platformy współpracy młodzieży w dziedzinie kultury i dyplomacji publicznej.

Podsumowując, Kuleba zauważył, że Trójkąt Lubelski aktywnie się rozwija i obejmuje wszystkie nowe obszary współpracy między trzema krajami na wszystkich szczeblach: szefów rządów, parlamentów, społeczeństwa obywatelskiego.

Trójkąt Lubelski to trójstronna platforma współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i społecznej Litwy, Polski i Ukrainy, której celem jest w szczególności wzmocnienie dialogu między państwami, wspieranie integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO oraz wspólne przeciwdziałanie rosyjskiej agresji.

av


Źródło: Kuleba zapowiedział posiedzenie Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Trójkąta Lubelskiego w Warszawie

Może Ci się spodobać