Zełenski spotkał się z szefem Pentagonu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z ministrem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem szereg istotnych kwestii, w tym dalsze pogłębianie praktycznej współpracy między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony zgodnie z porozumieniami zawartymi podczas wizyty Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych – donosi Ukrinform, powołując się na służbę prasową głowy państwa.

„Stany Zjednoczone pozostają głównym partnerem Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony” – powiedział Wołodymyr Zełenski, dziękując Stanom Zjednoczonym za pomoc logistyczną udzieloną przez Stany Zjednoczone w celu wzmocnienia zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy do przeciwdziałania rosyjskiej agresji.

Odnotowano, że podjęto decyzję, ogłoszoną podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie, o udzieleniu naszemu krajowi dodatkowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa w wysokości 60 mln USD USA.

Zełenski i Austin wymienili poglądy na temat sytuacji bezpieczeństwa na wschodniej Ukrainie, a także na Morzu Czarnym i Azowskim.

Prezydent zauważył, że Ukraina stara się zintensyfikować prace wszystkich formatów negocjacyjnych w celu osiągnięcia pokoju na wschodzie oraz przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej.

Strony omówiły aktualne kwestie współpracy Ukrainy z NATO oraz dalsze wsparcie Stanów Zjednoczonych w realizacji euroatlantyckich aspiracji naszego kraju.

Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych został poinformowany o krokach podejmowanych w celu zreformowania ukraińskiego sektora bezpieczeństwa i obrony, w tym krajowego przemysłu obronnego, zgodnie ze standardami NATO, aby jak najszybciej spełnić kryteria członkostwa w Sojuszu.

Podczas spotkania Zełenski i Austin poruszyli kwestie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i Europy.

Austin zapewnił prezydenta o silnym poparciu Stanów Zjednoczonych dla niepodległości Ukrainy i jej integralności terytorialnej w międzynarodowo uznanych granicach.

„Chcę podziękować za przybycie na Ukrainę, co ustaliliśmy w Stanach Zjednoczonych. Dziękuję panu i prezydentowi Bidenowi za nieustające wsparcie Ukrainy, naszej suwerenności i integralności terytorialnej” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Minister obrony USA Lloyd Austin podziękował za spotkanie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.

„Sekretarz obrony USA Lloyd Austin: Serdecznie dziękuję prezydentowi Zełenskiemu za przyjęcie mnie dzisiaj w Kijowie. Wraz z naszymi sojusznikami pozostajemy zaangażowani we wspieranie prawa Ukrainy do decydowania o własnej przyszłej polityce zagranicznej, wolnej od wpływów zewnętrznych” – napisała na Twitterze ambasada USA na Ukrainie .

Przypomnijmy, sekretarz obrony USA Lloyd Austin przebywa we wtorek z roboczą wizytą na Ukrainie.

av


Źródło: Zełenski spotkał się z szefem Pentagonu

Może Ci się spodobać