Żadne państwo trzecie nie ma prawa weta wobec przystąpienia Ukrainy do NATO – szef Pentagonu

Żadne państwo trzecie nie ma prawa weta wobec przystąpienia Ukrainy do NATO, a Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości bez ingerencji z zewnątrz – powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Taranem w Kijowie, donosi korespondent Ukrinformu.

„Żaden kraj trzeci nie ma weta przed przystąpieniem do NATO. Ukraina, jak już wspomniałem, ma prawo decydować o swojej przyszłej polityce zagranicznej bez ingerencji z zewnątrz. Powiem, że nasze poparcie dla suwerenności Ukrainy jest niezachwiane i będziemy nadal współpracować, aby zapewnić, że jesteśmy we właściwym miejscu i że Ukraina może się bronić ”- powiedział Austin.

Zapewnił, że Stany Zjednoczone nadal stanowczo wspierają reformę obronną Ukrainy, co pomoże spełnić kryteria pełnego członkostwa w NATO.

Według Austina obejmuje to zwiększenie zdolności obronnych Ukrainy, wzmocnienie demokratycznej kontroli cywilnej nad siłami zbrojnymi, poprawę zarządzania pracownikami i wiele innych.

Przypomnijmy, rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że przystąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego jest najgorszym scenariuszem dla Rosji.

Komentując oświadczenie ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba podkreślił, że Federacja Rosyjska nie ma prawa głosu w dyskusji na temat przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO.

av


Źródło: Żadne państwo trzecie nie ma prawa weta wobec przystąpienia Ukrainy do NATO – szef Pentagonu

Może Ci się spodobać