Współpraca obronna – Taran powiedział, co zostało uzgodnione z szefem Pentagonu

Ukraina i Stany Zjednoczone na szczeblu ministrów obrony uzgodniły kroki praktycznej realizacji porozumień zapewniających obronę Ukrainy na lądzie, w powietrzu, na morzu oraz w cyberprzestrzeni przed istniejącymi i potencjalnymi zagrożeniami – powiedział minister obrony Andrij Taran po rozmowach z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, donosi korespondent Ukrinformu.

„Podczas dzisiejszych rozmów omówiliśmy procedurę praktycznej realizacji osiągniętych porozumień, a także perspektywy naszej współpracy. W szczególności zgodziliśmy się opracować mapę drogową realizacji postanowień podpisanej w Waszyngtonie umowy ramowej o strategicznych ramach partnerstwa obronnego. Rozważyliśmy konkretne, najbardziej krytyczne projekty dla rozwoju podstawowych zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy, które są ważne dla obrony naszego kraju na lądzie, w powietrzu, na morzu i w cyberprzestrzeni. Praktyczna realizacja tych projektów umożliwi Siłom Zbrojnym Ukrainy skuteczne przeciwdziałanie istniejącym i potencjalnym zagrożeniom w dziedzinie obronności, nawiązanie ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w duchu partnerstwa strategicznego, zwłaszcza w zakresie utrzymania stabilności i pokoju w regionie.

Taran podkreślił również, że wizytę sekretarza obrony USA na Ukrainie można bez przesady nazwać wielkim wydarzeniem, będącym kontynuacją dialogu zapoczątkowanego podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie w sierpniu br.

Szef ukraińskiego resortu obrony podziękował rządowi USA za wszechstronne wsparcie Ukrainy w przeciwdziałaniu hybrydowej agresji Federacji Rosyjskiej, za pomoc w realizacji zadań reformy obronnej i promowanie euroatlantyckich aspiracji naszego kraju.

Przypomnijmy, sekretarz obrony USA Lloyd Austin przybył na Ukrainę we wtorek w ramach wizyty roboczej. Uczestniczył w codziennej porannej uroczystości ku czci obrońców Ukrainy poległych za wolność, niepodległość i integralność terytorialną naszego państwa oraz podczas operacji międzynarodowych na rzecz utrzymania pokoju i bezpieczeństwa.

Wcześniej informowano, że na początku września, podczas roboczej wizyty prezydenta Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych, podpisano szereg ważnych dokumentów, w tym Memorandum of Understanding między rządami Ukrainy i Stanów Zjednoczonych w sprawie współpracy handlowej. Trzy transakcje o łącznej wartości 2,5 miliarda dolarów. zawarł państwowy koncern Ukroboronprom. Dokumenty dotyczą współpracy z amerykańskimi firmami obronnymi. Ponadto minister zdrowia Wiktor Laszko podpisał w Stanach Zjednoczonych umowy o współpracy na rzecz ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej z liderami światowego rynku, m.in. General Electric, Medtronic i MSD.

av


Źródło: Współpraca obronna - Taran powiedział, co zostało uzgodnione z szefem Pentagonu

Może Ci się spodobać