Ukraina i Stany Zjednoczone będą wspólnie przeciwstawiać się Rosji w regionie Morza Czarnego

Ukraina i Stany Zjednoczone będą wspólnie przeciwstawiać się agresywnej polityce Federacji Rosyjskiej w regionie Morza Czarnego – powiedział minister obrony Andrij Taran po rozmowach z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, donosi korespondent Ukrinformu.

„Rozmawialiśmy o organizacji współpracy między naszymi krajami w zakresie poprawy bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego. W szczególności o środkach przeciwdziałania agresywnej polityce Federacji Rosyjskiej, która zagraża żegludze, działalności gospodarczej i prowokuje nowe konflikty. Mamy wspólny interes i są gotowi kontynuować ukierunkowane konsultacje i połączyć siły z naszymi partnerami w regionie Morza Czarnego i NATO jako całością w celu utrzymania stabilności i bezpieczeństwa” – powiedział Taran.

Z kolei Austin zauważył, że aby przeciwdziałać destabilizującym krokom Rosji, Stany Zjednoczone są gotowe wesprzeć swoich sojuszników – Ukrainę, Gruzję, Rumunię, Bułgarię – w celu powstrzymania rosyjskiej agresji w regionie Morza Czarnego.

„Dzisiaj dyskutowaliśmy o wzmocnieniu naszego partnerstwa w regionie Morza Czarnego, aby przeciwdziałać destabilizującym działaniom Rosji. Popieramy Ukrainę, a także Gruzję, Rumunię i Bułgarię. Rozumiemy znaczenie partnerstwa i sojuszu w ograniczaniu rosyjskiej agresji” – powiedział Austin.

Przypomnijmy, sekretarz obrony USA Lloyd Austin przybył na Ukrainę we wtorek w ramach wizyty roboczej. Uczestniczył w codziennej porannej uroczystości ku czci obrońców Ukrainy poległych za wolność, niepodległość i integralność terytorialną naszego państwa oraz podczas operacji międzynarodowych na rzecz utrzymania pokoju i bezpieczeństwa.

Wcześniej informowano, że na początku września, podczas roboczej wizyty prezydenta Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych, podpisano szereg ważnych dokumentów, w tym Memorandum of Understanding między rządami Ukrainy i Stanów Zjednoczonych w sprawie współpracy handlowej. Trzy transakcje o łącznej wartości 2,5 miliarda dolarów. zawarł państwowy koncern Ukroboronprom. Dokumenty dotyczą współpracy z amerykańskimi firmami obronnymi. Ponadto minister zdrowia Wiktor Laszko podpisał w Stanach Zjednoczonych umowy o współpracy na rzecz ukraińskiego systemu opieki zdrowotnej z liderami światowego rynku, m.in. General Electric, Medtronic i MSD.

av


Źródło: Ukraina i Stany Zjednoczone będą wspólnie przeciwstawiać się Rosji w regionie Morza Czarnego

Może Ci się spodobać