Przedstawiciel OBWE potępiła blokadę okupantów misji na wschodzie Ukrainy

Specjalna Przedstawiciel Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE na Europę Wschodnią Daniela De Ridder (Niemcy) stwierdziła, że bezprawne ograniczenia swobody przemieszczania się Specjalnej Misji Monitorującej na Ukrainie w ostatnich dniach to niepokojący trend, który należy powstrzymać.

O tym czytamy w oświadczeniu De Ridder, donosi Ukrinform.

„Dzięki bezstronnemu monitorowaniu sytuacji na Ukrainie i dostarczaniu regularnych raportów zgodnie z mandatem ustanowionym w 2014 roku, SMM jest niezbędnym narzędziem do dokumentowania naruszeń zawieszenia broni, dostarczania decydentom ważnych informacji i ułatwiania dialogu między walczącymi stronami”.

Przypominam wszystkim stronom konfliktu, że SMM ma prawo, zgodnie z decyzjami podjętymi w drodze konsensusu przez wszystkie 57 państw OBWE, otrzymać bezwarunkową swobodę przemieszczania się” – powiedziała Daniela De Ridder.

Przypomnijmy, 17 października bojownicy rosyjskich sił zbrojnych zablokowali wyjście z bazy patrolowej OBWE SMM w czasowo okupowanej miejscowości Gorłówka, a także zabronili obserwatorom opuszczania hotelu. Obserwatorom OBWE powiedziano, że „nie mogą opuścić hotelu, dopóki nie zostanie zwolniony członek sił zbrojnych, który został zatrzymany przez Siły Zbrojne Ukrainy 13 października w rejonie Zołotego”.

Wcześniej, 13 października, duża liczba rosyjskich formacji zastosowała rażącą prowokację , gdy grupa uzbrojonych mężczyzn z opaskami SCKK pod pozorem rozminowania przeprowadziła rozpoznanie pozostałych pozycji Sił Zbrojnych. Grupa zadaniowa Sił Zbrojnych Ukrainy zatrzymała jednego bojownika rosyjskich sił zbrojnych: obywatela Federacji Rosyjskiej Andrieja Kosiaka, urodzonego w 1978 roku. Skonfiskowano mu broń i amunicję. Obywatel ten jest również podejrzany przez organy ścigania Ukrainy o popełnienie poważnego przestępstwa w 2010 roku zgodnie z art. 115 kodeksu karnego Ukrainy.

W poniedziałek po południu SMM OBWE poinformował, że blokada misji w Gorłówce została zniesiona i obserwatorzy mogli wznowić operacje.

Od 1 stycznia 2022 r. Polska będzie przewodniczyć OBWE. Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau stwierdził niedawno, że jednym z priorytetów Warszawy podczas prezydencji będzie rozwiązanie kryzysu na wschodzie Ukrainy.

av


Źródło: Przedstawiciel OBWE potępiła blokadę okupantów misji na wschodzie Ukrainy

Może Ci się spodobać