Zełenski zapowiedział deklaracje w sprawie perspektywy europejskiej z trzema innymi państwami członkowskimi UE

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina może wkrótce podpisać dwustronne deklaracje w sprawie perspektywy europejskiej z trzema kolejnymi państwami członkowskimi UE.

Cztery kraje już podpisały takie dokumenty, powiedział szef państwa w wywiadzie dla ICTV, donosi Ukrinform.

“Cztery (kraje – przyp. red.) już takie deklaracje podpisały, trzy teraz podpiszą, czyli siedem, a tylko 27, krok po kroku to zrobimy” – powiedział prezydent.

Przypomniał, że w tym roku zaczęto przygotowywać dwustronne deklaracje z krajami UE wspierające europejską perspektywę Ukrainy.

„Kiedy Ukraina i Unia Europejska zdecydują, że Ukraina może być członkiem UE, na pewno zagłosuje na nas kraj, z którym podpiszemy tę deklarację” – wyjaśnił szef państwa.

Jednocześnie Zełenski zapewnił, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wspierają nasz kraj na drodze do członkostwa w UE i odnotowują postępy we wdrażaniu reform.

„Ale rozumiemy, że członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej musi być wspierane przez 27 państw członkowskich UE” – dodał prezydent.

Wyjaśnił, że są kraje, z którymi trzeba będzie więcej pracować nad członkostwem Ukrainy w UE, trwają odpowiednie prace i komunikacja z każdym państwem.

Przypomnijmy, 12 października w Kijowie odbył się 23. szczyt Ukraina-Unia Europejska. W rezultacie prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że nadanie Ukrainie europejskiej perspektywy jest logicznym i oczekiwanym krokiem.

av


Źródło: Zełenski zapowiedział deklaracje w sprawie perspektywy europejskiej z trzema innymi państwami członkowskimi UE

Może Ci się spodobać