Zełenski obiecuje pokazać ludziom, jak zmieni się bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział w najbliższym czasie prezentację na temat transformacji bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy.

Oświadczył to w wywiadzie dla ICTV, donosi Ukrinform.

„Na pewno przygotujemy transformację bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i pokażemy ją ludziom w najbliższej przyszłości” – powiedział szef państwa.

Zełenski podkreślił, że nie wystarczy powiedzieć tylko, czy w ukraińskich magazynach będzie wystarczająco dużo gazu na zimę, zapewniając, że będzie wystarczająco. Podkreślił jednak, że będzie następna zima i trzeba o tym również pomyśleć.

Ponadto prezydent przypomniał, że należy zdecydować, co zrobić po zakończeniu kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę, czyli od 1 stycznia 2025 roku.

Przypomnijmy, we wrześniu 2021 r. Gazprom zarezerwował tylko 4% dodatkowej gwarantowanej przepustowości tranzytowej, co doprowadziło do zmniejszenia wolumenu przesyłu rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Łącznie we wrześniu 2021 r. tranzyt gazu ziemnego przez ukraiński GTS do krajów europejskich wyniósł 3,257 mld.

1 października 2021 r. od początku doby gazowej (07:00) wstrzymano tranzyt gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy w kierunku Węgier.

av


Źródło: Zełenski obiecuje pokazać ludziom, jak zmieni się bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy

Może Ci się spodobać