Szanse na spotkanie w „formacie normańskim” są – Zełenski

Ukraina, Niemcy i Francja są zainteresowane spotkaniem liderów formatu normandzkiego.

Jednak to, czy takie spotkanie się odbędzie, zależy od Federacji Rosyjskiej -powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla ICTV, donosi Ukrinform.

„Dzisiaj Niemcy, Francja i Ukraina są zainteresowane spotkaniem w formacie normandzkim. Ukraina ze swej strony jest zainteresowana spotkaniem z prezydentem Rosji w dowolnym formacie” – powiedział szef państwa.

Przypomniał, że niedawno odbyła się wideokonferencja z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, po której przywódcy Niemiec i Francji przeprowadzili rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Myślę, że prawdopodobieństwo spotkania będzie zależało od Rosji. Widzę, że pani Merkel chciałaby, żeby to spotkanie się odbyło, zrobiła w tym czasie bardzo dużo dla Ukrainy, dla formatu normandzkiego, więc myślę, że są na to szanse” – dodał Zełenski.

Przypomnijmy, 11 października Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

15 października sekretarz prasowy prezydenta Ukrainy Serhij Nykyforow stwierdził, że Federacja Rosyjska nie wykazuje gotowości do spotkań na szczeblu głowy państwa lub ministrów spraw zagranicznych w formacie normandzkim.

av


Źródło: Szanse na spotkanie w „formacie normańskim” są – Zełenski

Może Ci się spodobać