Naftohaz złożył wniosek o udział w certyfikacji Nord Stream 2

Naftohaz Ukrainy złożył wniosek do niemieckiego regulatora o udział w procesie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2.

Prezes zarządu Naftohazu Jurij Witrenko powiedział o tym podczas briefingu, donosi korespondent Ukrinformu.

„Naftohaz, jako narodowa firma, która prowadzi walkę o bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy, broni interesów narodowych, złożył wniosek o udział w procesie certyfikacji operatora Nord Stream 2 przed niemieckim regulatorem” – powiedział Witrenko.

Według niego oficjalne stanowisko firmy jest takie, że gazociąg nie może być certyfikowany z powodu niezgodności z prawodawstwem europejskim. W szczególności Nord Stream 2 jest kontrolowany przez dostawcę gazu, ma dostęp do stron trzecich i nie przestrzegana jest zasada solidarności.

Jak informowaliśmy, firma budujący Nord Stream 2 AG poinformowała, że pierwszy ciąg gazociągu Nord Stream 2 jest wypełniony gazem technicznym i jest gotowy do eksploatacji.

Rosyjski monopolista gazowy Gazprom 10 września ogłosił zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2.

Gazociąg został zbudowany z Rosji do Niemiec z pominięciem Ukrainy na dnie Bałtyku. Jedynym udziałowcem projektu jest Gazprom. Gazociąg oczekuje teraz na certyfikację niemieckiego regulatora.

Projektowi temu sprzeciwiają się Ukraina, Polska, kraje bałtyckie i Stany Zjednoczone. Rządy tych krajów, a także wpływowa grupa posłów do Parlamentu Europejskiego, uważają, że Rosja już teraz wykorzystuje gazociąg Nord Stream 2 jako hybrydową broń energetyczną zarówno przeciwko Ukrainie, jak i całej Unii Europejskiej.

Założycielem Nord Stream 2 AG jest Gazprom International Projects LLC, spółka zależna od Gazpromu.

prs


Źródło: Naftohaz złożył wniosek o udział w certyfikacji Nord Stream 2

Może Ci się spodobać