Europa jest zszokowana ceną gazu i słyszy Ukrainę – Zełenski

Europa słyszy teraz Ukrainę w związku z wyzwaniami związanymi z uruchomieniem projektu Nord Stream-2. – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla ICTV, donosi Ukrinform.

„Mówiliśmy, że na rynku gazu wystąpi niedobór. A Rosja wykorzysta to do forsowania bardzo szybkiego wprowadzenia Nord Stream-2. Było dla nas jasne, że będą to dla nas wyzwania, ale mamy własny gaz i nasze społeczeństwo będzie bezpieczne. Mimo to rozmawialiśmy o zagrożeniach bezpieczeństwa energetycznego całej Europy. Teraz jesteśmy słyszani, teraz rozpoczęła się reakcja” – powiedział Zełenski.

Według niego Ukraina „dzwoniła na alarm” w związku z wyzwaniami związanymi z Nord Stream-2., rozmawiała o tym z przywódcami Europy i Stanów Zjednoczonych.

Prezydent podkreślił, że po zakończeniu budowy Nord Stream 2 należy go jeszcze uruchomić, a bardzo ważne jest spełnienie wymogów trzeciego pakietu energetycznego UE.

Zaznaczył, że Rosja się temu sprzeciwia i wykorzystuje swoje ilości gazu do wywierania presji na Europę.

„Myślę, że Europa jest zszokowana ceną 2000 dolarów. Myślę, że liczyli na 300-400, byli gotowi, z deficytem do 500-600 dolarów, ale do 2 tys. – takiego wzrostu nikt się nie spodziewał” – powiedział Prezydent.

Zełenski powtórzył, że Nord Stream-2 to nowoczesna broń.

„Oznacza to, że ty i ja widzimy potężną broń, oprócz strzałów, oprócz potężnej broni Rosji w postaci polityki informacyjnej, broni cybernetycznej, pojawiła się nowa broń – energia. Nikt jeszcze nie zna skutków tej broni, nie przeszliśmy jeszcze zimy. Europa nie przeszła zimy. Zobaczymy, co będzie dalej, co wydarzy się na wiosnę” – powiedział szef państwa.

Jak wcześniej informowaliśmy, prezydent Wołodymyr Zełenski zapewnił wcześniej, że Ukraina ma obecnie wystarczającą ilość gazu, aby zaspokoić potrzeby konsumentów po normalnych cenach.

av


Źródło: Europa jest zszokowana ceną gazu i słyszy Ukrainę – Zełenski

Może Ci się spodobać