Ukraina podpisała kontrakty na import czterech milionów ton węgla

Ukraina podpisała kontrakty na import 4 mln ton węgla, a Ministerstwo Energetyki spodziewa się podpisania umów na kolejne dwa miliony ton.

Poinformował o tym wiceminister energetyki Maksym Nemczynow na antenie programu Wolność słowa Savika Szustera, donosi korespondent Ukrinformu.

„Sytuacja nie jest łatwa. Ale dzisiaj posiadamy kontrakty na import węgla na prawie cztery miliony ton. Spodziewamy się kontraktów na kolejne dwa miliony ton do końca obecnego sezonu grzewczego” – powiedział Nemczynow.

Zauważył, że mamy też własne kopalnie, które dostarczają węgiel. Zdaniem wiceministra, biorąc pod uwagę dostępność kontraktów i możliwość ich opłaty, system energetyczny Ukrainy powinien działać stabilnie.

Również Ministerstwo Energetyki liczy na energetykę jądrową: w tym sezonie grzewczym powinno działać czternaście z piętnastu reaktorów atomowych elektrowni jądrowych.

Jak informowaliśmy, według stanu na dzień 11 października dziewiętnaście bloków elektrociepłowni i rozdzielni centralnych elektrociepłowni o łącznej mocy 6,9 GW nie mogło pracować z powodu braku paliwa.

W ciągu tygodnia od dnia 4 października do dnia 11 października zapasy węgla na składach elektociepłowni zmniejszyły się prawie o 6,5% do 667 tysięcy ton. Zgodnie z zatwierdzonym przez Ministerstwo Energetyki harmonogramem gromadzenia paliwa jest to 3,9 razy mniej niż powinno znajdować się na składach elektrociepłowni według stanu na dzień 11 października bieżącego roku.

prs


Źródło: Ukraina podpisała kontrakty na import czterech milionów ton węgla

Może Ci się spodobać