Program gwarancji medycznych wzrósł prawie o 34 miliardy – Laszko

Na Ukrainie program gwarancji medycznych został zwiększony o 33,8 mld hrywien, co znacznie podniesie wynagrodzenia pracowników medycznych od dnia 1 stycznia 2022 roku.

Według Ukrinformu minister zdrowia Wiktor Laszko powiedział to w wywiadzie dla Radia Wolność.

„Jako minister zdrowia udało mi się zwiększyć program gwarancji medycznych o co najmniej 33,8 miliarda hrywien. Podniesie to pensje pracowników medycznych. Będzie to 13500 hrywien dla pielęgniarki oraz 20000 hrywien dla lekarza. Jest to podstawa, od której będą naliczane wszystkie dodatkowe świadczenia, które mają otrzymywać pracownicy służby zdrowia. Zrobimy wszystko, aby tak się stało od dnia 1 stycznia 2022 roku” – powiedział Laszko.

Według niego program gwarancji medycznych powinien obejmować wszystkie podstawowe potrzeby, aby otrzymać bezpłatną opiekę medyczną.

„Rozważamy teraz system post-check. Kiedy dana osoba zwracała się do lekarza rodzinnego lub miała wizytę w szpitalu, pod koniec miesiąca otrzyma SMS-a, że ​​jej odwołanie kosztowało określoną kwotę pieniędzy, które państwo wydatkowało. Proszę zrozumieć, że pokrywamy i ubezpieczamy ryzyko zdrowotne każdej osoby, która świadomie płaci dziś podatki” – powiedział minister.

Zapewnił też, że cały czas realizowany jest remont infrastruktury i bazy materialno-technicznej szpitali.

„To znaczy, że pojawia się innowacyjny sprzęt. A jeśli ktoś nie chce się adaptować, aby pracować z tym innowacyjnym sprzętem, aby zapewnić skuteczniejszą opiekę medyczną, to tak naprawdę stopniowo przegrywa konkurencję z innymi lekarzami” – podsumował Laszko.

prs


Źródło: Program gwarancji medycznych wzrósł prawie o 34 miliardy - Laszko

Może Ci się spodobać