MFW może przekazać Ukrainie kolejną transzę do końca roku

Ukraina może otrzymać kolejną transzę w ramach programu finansowania MFW w październiku-grudniu bieżącego roku w wysokości około 1,4 mld USD.

Według Kyiv Post wynika to z październikowego badania rynków wschodzących EMEA EM Emerging Markets, przeprowadzonego przez holding finansowy J.P. Morgan, donosi Ukrinform.

„Jesteśmy pewni, że MFW wypłaci (Ukrainie – przyp. red.) transzę w wysokości 1,4 mld USD w czwartym kwartale 2021 roku”, podkreślono w holdingu J.P. Morgan.

Poinformowano, że ostateczna kwota transzy może wahać się od 1 miliarda dolarów do 1,5 miliarda dolarów.

Jak informował wcześniej Ukrinform, obecnie między MFW a Ukrainą funkcjonuje podpisany w czerwcu ubiegłego roku program finansowania Stand-By na kwotę około 5 mld USD. Kijów natychmiast otrzymał pierwszą transzę w wysokości około 2,1 mld USD, ale kolejne alokacje dla Ukrainy nie zostały jeszcze wydzielone. NBU wyraził nadzieję, że obecny program Stand-By, zaplanowany na okres 18 miesięcy, zostanie przedłużony o kolejne sześć do dziewięciu miesięcy. Teraz strona ukraińska prowadzi negocjacje w tej sprawie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Dnia 12 października Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił World Economy Outlook. Zgodnie z dokumentem MFW obniżył prognozę wzrostu PKB Ukrainy o 0,5% punktu procentowego w 2021 roku, ale nieznacznie poprawił ten wskaźnik zgodnie z oczekiwaniami w przyszłym roku.

prs


Źródło: MFW może przekazać Ukrainie kolejną transzę do końca roku

Może Ci się spodobać