Ambasador Ukrainy powiedział, co będzie mogło przyspieszyć otwarcie przedstawicielstwa handlowego w Jerozolimie

Otwarte poparcie Izraela dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy oraz aktywna współpraca we wszystkich dziedzinach może przyspieszyć decyzję Ukrainy o otwarciu przedstawicielstwa handlowego w Jerozolimie – powiedział ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk na antenie izraelskiej stacji telewizyjnej ITON.TV , donosi korespondent Ukrinform.

Dyplomata zauważył, że dla Ukrainy sprawa otwarcia przedstawicielstwa handlowego czy filii ambasady w Jerozolimie jest „dwuznaczna”. Według niego strona ukraińska bardzo uważnie przygląda się podobnym praktykom swoich sąsiadów. W tym kontekście Kornijczuk powiedział, że Węgry otworzyły przedstawicielstwo handlowe w Jerozolimie dwa lata temu, Czechy na początku tego roku, a Słowacja otworzyła we wrześniu słowacki dom ze statusem dyplomatycznym.

„Ambasada Ukrainy poczyniła pewne prace nawet w celu znalezienia lokalu. Ambasada zwróciła się do izraelskiego MSZ o zezwolenie na otwarcie oddziału o statusie niedyplomatycznym na tym etapie. MSZ nie odpowiedziało na naszą notatkę. Co spowodowałoby przyspieszenie takich decyzji dla Ukrainy – bardziej otwarte poparcie dla naszej integralności terytorialnej i suwerenności, bardziej aktywna współpraca we wszystkich sferach gospodarczych, w tym współpracy wojskowo-technicznej. Nie ukrywam tego. Myślę, że wtedy taka decyzja zostałaby podjęta znacznie wcześniej” – powiedział Kornijczuk.

Przypomnijmy, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla The Jerusalem Post, opublikowanym 9 września 2020 r., że Ukraina nie rozważa jeszcze przeniesienia swojej ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.

Podczas spotkania Zełenskiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Kijowie w sierpniu 2019 r. omówiono możliwość otwarcia biur innowacji w Jerozolimie i Kijowie.

av


Źródło: Ambasador Ukrainy powiedział, co będzie mogło przyspieszyć otwarcie przedstawicielstwa handlowego w Jerozolimie

Może Ci się spodobać