W Kijowie zaprezentowano cykl filmów dokumentalnych „Krym. 25 lat walki o Ukrainę”

W Ukrinformie zaprezentowała cykl filmów dokumentalnych „Krym. 25 lat walki o Ukrainę”, który opowiada o tym, jak półwysep napełniał się ukraińskimi treściami i dlaczego doszło do rosyjskiej okupacji.

Autor pomysłu i reżyser filmu Ibrahim Sulejmanow opowiedział o celu projektu, donosi korespondent Ukrinform.

„O czym jest nasz projekt i co staraliśmy się opowiedzieć w naszych filmach? „Krym. 25 lat walki o Ukrainę” to cykl programów dokumentalnych o historii politycznej Krymu, o tym, jak to terytorium było wypełnione ukraińskimi treściami, jak przebiegały procesy polityczne na Krymie, o tym, jak znaleźliśmy się w obecnej sytuacji” – powiedział Sulejmanow.

Według niego, autorzy serialu starali się pokazać widzom, że tymczasowa okupacja Krymu nie jest nagłym skutkiem, ale wynikiem „systemowej politycznej, kulturalnej, społecznej okupacji półwyspu ukraińskiego przez Rosję w ciągu wszystkich lat niepodległość od 1991 roku.”

Ponadto, jak powiedział Sulejmanow, twórcy serialu dokumentalnego próbowali znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego Rosja tak usilnie stara się wyprzeć z Krymu Tatarów Krymskich i Ukraińców, dlaczego okupujący kraj widzi swoje zagrożenie w Tatarach krymskich i dlaczego Ukraińcy. mowa i wolność słowa są na Krymie tłumione.

Generalnie, jak podkreślał pomysłodawca, celem projektu było stworzenie wysokiej jakości filmów dokumentalnych o historii politycznej Krymu.

Według Sulejmanowa programy tej serii oparte są na materiałach archiwalnych i wspomnieniach bezpośrednich uczestników wydarzeń. Między inymi – przywódcy Tatarów Krymskich Mustafy Dżemilewa, przewodniczącego Medżlisu Tatarów Krymskich Refata Czubarow, pierwszego dowódcy Marynarki Wojennej Ukrainy Borysa Kożyna.

Większość filmów z serii dokumentalnej „Krym. 25 lat walki o Ukrainę” powstała przy wsparciu Ukraińskiej Fundacji Kultury.

av


Źródło: W Kijowie zaprezentowano cykl filmów dokumentalnych „Krym. 25 lat walki o Ukrainę”

Może Ci się spodobać