Nykyforow – Rosja nie wykazuje gotowości do szczytu w formacie normandzkim ani spotkania ministerialnego

Federacja Rosyjska nie jest gotowa do spotkań w formacie normandzkim na szczeblu szefów państw czy ministrów spraw zagranicznych – powiedział na briefingu rzecznik prezydenta Serhij Nykyforow, donosi korespondent Ukrinform.

„Informowaliśmy, że odbyła się wideokonferencja osobno między Angelą Merkel, Emmanuelem Macronem i Władimirem Zełenskim, a następnie między Angelą Merkel, Emmanuelem Macronem i Władimirem Putinem. W naszej części rozmowy usłyszeliśmy, że wszyscy trzej przywódcy – Wołodymyr Zełenski, Angela Merkel i Emmanuel Macron – są gotowi i chętni do zorganizowania szczytu. Angela Merkel nie ma na to zbyt wiele czasu w ramach swojej kadencji, ale jasno dała do zrozumienia, że chce się spotkać. Słyszymy też oświadczenia strony rosyjskiej, że nie ma tam takiego pragnienia” – powiedział Nykyforow.

Przypomniał, że są informacje o możliwym spotkaniu na szczeblu ministerialnym, ale poinformował, że „od Rosji u Ukrainy nie ma oficjalnej gotowości do spotkań przynajmniej na szczeblu ministerialnym”.

Przypomnijmy, 11 października Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Ustalono, że w najbliższych tygodniach odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów formatu normandzkiego. W tym samym dniu Putin przeprowadził rozmowy z Macronem i Merkel, gdzie skarżył się, że Ukraina rzekomo odmówiła przestrzegania Porozumień mińskich, a także porozumień „Czwórki Normandzkiej” w Paryżu.

„Strona ukraińska nie otrzymała jeszcze żadnych sygnałów od Rosji, że jest gotowa do odbycia w najbliższych tygodniach spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Francji, Niemiec i Rosji” – powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba na briefingu online 13 października.

av


Źródło: Nykyforow - Rosja nie wykazuje gotowości do szczytu w formacie normandzkim ani spotkania ministerialnego

Może Ci się spodobać