Daniłow nie uważa, że sytuacja w energetyce jest krytyczna

Zapasy gazu w ukraińskich magazynach są wystarczające do normalnego przejścia sezonu grzewczego – powiedział na briefingu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, donosi korespondent Ukrinformu.

Przypomniał, że w ukraińskich podziemnych magazynach zgromadzono 18,7 mld metrów sześciennych gazu, co wystarczy na sezon grzewczy.

„Taką sytuację mieliśmy w latach 2014-17. Jeszcze w zeszłym roku na początku sezonu grzewczego pompowano więcej gazu” – przypomniał Daniłow.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony dodał, że nie uważa za konieczne natychmiastowej interwencji w sytuację. Biorąc jednak pod uwagę, że ta dźwięczna kwestia znajduje się pod osobistą kontrolą prezydenta, Daniłow nie wykluczył, że zostanie ona rozpatrzona na jednym z kolejnych posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Jednocześnie Daniłow przyznał, że kwestia zaopatrzenia Ukrainy w węgiel pozostaje nierozwiązana. „W razie potrzeby Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony podejmie pilne decyzje. Mamy do tego wszystkie dźwignie legislacyjne”- zapewnił Daniłow.

Przypomnijmy, Ministerstwo Energii planuje zobowiązać producentów węgla do zaprzestania produkcji w przypadku spadku zapasów paliw w magazynach poniżej gwarantowanego poziomu. Ministerstwo spodziewa się bilansowania zapasów węgla w magazynach elektrociepłowni i elektrociepłowni poprzez import. Według agencji w październiku Ukraina planuje sprowadzić 600 tys. ton węgla. Planowana produkcja własna to 1,7 mln ton.

av


Źródło: Daniłow nie uważa, że sytuacja w energetyce jest krytyczna

Może Ci się spodobać