Jednym z głównych osiągnięć szczytu Ukraina-UE była umowa o otwartym niebie – ekspert

Szczyt Ukraina–UE, który odbył się w Kijowie 12 października, otwiera przed stroną ukraińską szereg perspektyw, ale takie działania nie powinny przesądzić o przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej – na antenie telewizji „Dom” powiedział Ołeksij Iżak, szef sektora Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych, donosi Ukrinform.

„Myślę, że ten szczyt był lepszy niż mógł być. I naprawdę jest lepszy niż wiele wcześniej. Ale nie powinniśmy oczekiwać, że którykolwiek ze szczytów Ukrainy i UE może doprowadzić do takiego przełomu, jak szybkie członkostwo Ukrainy w UE „To bardzo duży problem polityczny” – podkreślił Iżak.

Według niego głównym celem szczytów jest praca przewidziana w Umowie stowarzyszeniowej.

„Każdy szczyt ma swój cel. Kilka lat temu była to decentralizacja, wspierano nas w tych wysiłkach. Potem – reforma rolna. Potem – walka z korupcją ” – powiedział ekspert.

Powiedział, że szczyt, który odbył się w Kijowie 12 października, podjął ważne decyzje dla Ukrainy. Jeden z nich dotyczy umowy o otwartym niebie z Unią Europejską.

„A jednak na tym szczycie są dwie bardzo ważne konkretne decyzje. Jednym z rozwiązań jest umowa o otwartym niebie, że europejskie firmy, w tym tani przewoźnicy, mogą latać na Ukrainę. A więc ukraińskie firmy mogą latać w Unii Europejskiej” – powiedział Iżak.

Przylot europejskich linii lotniczych na Ukrainę to zdecydowanie pozytywny aspekt – podkreślił ekspert. W szczególności przyczyni się to do bardziej adekwatnych cen w transporcie lotniczym.

„Oczywiste jest, że nasze firmy mogą nie mieć potencjału do organizowania lotów w samej Unii Europejskiej, ale samo przybycie europejskich firm na Ukrainę jest tak naprawdę rewolucją w transporcie lotniczym dla Ukrainy. Ponieważ nasze taryfy lotnicze są całkowicie nieadekwatne, a ludzie nie są zbyt mobilni” – wyjaśnił Iżak.

„Jeśli tani przewoźnicy będą mogli latać na wschód Ukrainy, to również będzie przełom” – powiedział ekspert.

„Jeśli pojawią się tani przewoźnicy, a tym bardziej, jeśli ci przewoźnicy będą latać na wschód Ukrainy, gdzie istnieje pewna obawa, że jest to blisko strefy konfliktu, że nie trzeba tam latać, to jest to bardzo ważna sprawa” – dodał Iżak.

„Ponadto we wspólnym oświadczeniu wydanym po szczycie odnotowano rewizję planów taryfowych dotyczących wolnego handlu” – powiedział ekspert.

„Wspólne oświadczenie, które jest rzadko przyjmowane, stwierdza, że rozpoczęto negocjacje w sprawie Umowy stowarzyszeniowej, w tym planów taryfowych wolnego handlu. Są rzeczy, które nie pasują Ukrainie w ograniczeniach taryfowych. I w końcu Unia Europejska uznała, że podlega to rewizji” – powiedział Iżak.

Przypomnijmy, we wtorek w Kijowie odbył się 23. szczyt Ukraina-Unia Europejska. W rezultacie podpisano szereg umów, w tym w sprawie wspólnej przestrzeni lotniczej.

av


Źródło: Jednym z głównych osiągnięć szczytu Ukraina-UE była umowa o otwartym niebie – ekspert

Może Ci się spodobać